Imprezy i uroczystości szkolne 2017/2018

23 kwietnia 2018 roku uczniowie dwóch klas szkoły przysposabiającej do pracy wraz z wychowawcami i rodzicami wyruszyli na  pięciodniową wycieczkę w Bieszczady. Mieszkaliśmy w budynku dawnej szkoły podstawowej, skąd codziennie wyruszaliśmy, aby podziwiać piękno Połonin oraz poznawać tradycję i historię tego regionu.

Zwiedzaliśmy:

  • Ogród Biblijny – gdzie w naturalny sposób przedstawiona została historia spisana na kartach Pisma Świętego
  • Park miniatur – przedstawiający kościoły i cerkwie z terenu Bieszczad
  • Skansen w którym znaleźliśmy przedmioty i urządzenia służące dawniej do prac polowych  i w zagrodzie chłopskiej
  • Rudenkę, przepiękną wieś w której przebywaliśmy kilka dni
  • Muzeum Bojków – gdzie poznaliśmy historię, zwyczaje i kulturę mieszkańców oraz wystrój ich chat i izb szkolnych. Uczniowie mogli spróbować swych sił mieląc ziarno na mąkę w żarnach oraz uruchomić kierat
  • Solinę – największą zaporę wodną w Polsce.

Byliśmy także w rezerwacie żubrów, w miejscach, gdzie ustawione były piece zw. retortami i mielerza, służące do wypalania węgla drzewnego, którego produkcja do dnia dzisiejszego jest kontynuowana oraz w Bezmiechowej skąd startują i lądują szybowce. Tam też podziwialiśmy panoramę Bieszczad. W trakcie naszego pobytu mogliśmy poznać smak regionalnych posiłków: prozaików, pierogów z ziemniaków i chleba wypiekanego w duchówce.W wolnych chwilach graliśmy  w piłkarzyki, bilard, gry stolikowe. Już zaplanowaliśmy kolejną wycieczkę.

© 2022 Zespół Szkół Specjalnych nr 85
Wykonanie: Solmedia.pl