W okresie przedświątecznym miała miejsce wolontariacka akcja, w ramach której chętni rodzice, nauczyciele i uczniowie wykonali wielkanocne podarunki dla mieszkańców Hospicjum oraz Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego, prowadzonego przez Caritas Archidiecezji Warszawskiej. Ilość i jakość przekazanych prac była zdumiewająca. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w bezinteresowną pomoc dla drugiego człowieka.
„Kto rozumny, tego cieszy, że są na świecie: dzień i noc, lato i zima, młody i stary, że jest i motyl i ptak, że są różne kolory kwiatów i oczów ludzkich…”. - Janusz Korczak
W dniu 9 kwietnia 2025 roku w naszej szkolnej społeczności, miało miejsce niecodzienne wydarzenie…
Nawiązując do akcji – „Kwiecień miesiącem świadomości na temat spektrum autyzmu”, uczniowie mieli możliwość na swój własny sposób doświadczyć – podróży w góry oraz wycieczki nad morze! Nie zabrakło, trudnych wyzwań takich jak łowienie ryb, pływanie na wzburzonych falach, czy też udźwignięcie ciężaru górskich plecaków i wspinanie się na najwyższe szczyty 😊 Wszystko to, odbyło się w specjalnie zaaranżowanych warunkach, które pozwoliły wszystkim przenieść się do innej, niecodziennej rzeczywistości, a zarazem poczuć naturalność tych miejsc oraz zjawisk przyrody, które tworzą się samoistnie, bez ludzkiej ingerencji. Przygodom towarzyszyło ogrom radości, widocznego na twarzach uśmiechu, a także wzajemnego wsparcia i uważności. Dodatkowo, odnosząc się do symboliki wydarzenia, na szkolnych korytarzach można było zauważyć wszelakie odcienie koloru niebieskiego, za pośrednictwem ubrań, które w tym dniu nosiliśmy. Celem akcji było zwrócenie uwagi jak istotne jest wsparcie osób w spektrum autyzmu w codziennym eksplorowaniu świata.
Zapraszamy, na kolejne wspólne przygody!
W dniu 02 kwietnia 2025 r. w Zespole Szkół Specjalnych nr 85 przy ulicy Elektoralnej 12/14 odbył się V Mazowiecki Festiwal Piosenki Religijnej. Festiwal realizowany był w ramach projektu WIE „Z piosenkę szlakiem Jana Pawła II. Inicjatywą napisania projektu było uczczenie naszego największego rodaka Papieża JPII.
Wydarzenie w tym roku miało szczególny wymiar, przypadło bowiem w 20 rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. Był to czas wyjątkowej muzyki i młodzieńczego entuzjazmu, w którym udział wzięło ponad 100 młodych artystów z 13 szkół specjalnych z Warszawy i z województwa mazowieckiego.
Uroczystego otwarcia Festiwalu dokonała pani dyrektor Agnieszka Tymińska. Festiwal składał się z dwóch części. Pierwsza poświęcona była Papieżowi Pawłowi II w 20 rocznicę śmierci. W części drugiej uczestnicy prezentowali swoje umiejętności wokalne w repertuarze o tematyce religijnej.
Nad prawidłowym przebiegiem Festiwalu czuwało Jury w składzie :
Honorowy patronat nad Festiwalem objął Ksiądz Łukasz Przybylski Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej Warszawskiej
Głównymi sponsorami tegorocznej edycji Festiwalu była Kuria Metropolitalna Warszawska, Caritas, Wydawnictwa katolickie: Sandomierz, Jedność, Gaudium, Św.Wojciech, Promyczek, Rafael, Fundacja "Pożywienie Daem Serca". Dzięki wsparciu i życzliwości naszych sponsorów uczestnicy Festiwalu otrzymali atrakcyjne nagrody, słodki oraz ciepły poczęstunek.
Festiwal był nie tylko świętem muzyki, ale i głębokim duchowym przeżyciem, podczas którego wspólnie uczczono pamięć Papieża Polaka. Po raz kolejny był doskonałą okazją do wspólnych spotkań i przyniósł wiele wzruszających chwil.
Dziękujemy :)
Otwarcie nowej lokalizacji szkoły w marcu?! Tak! Takie zdarzenie tylko w Szkole Przysposabiającej do Pracy nr 5. To właśnie w marcu udało się ukończyć wszelkie prace remontowe i otworzyć nową, dodatkową lokalizację SPdP nr 5 na ul. Rzymowskiego 36 w Warszawie.
Uroczystości rozpoczęły się od symbolicznego przecinania czerwonej wstęgi przez dyrekcję, nauczycieli oraz uczniów nowopowstałej placówki. Następnym punktem programu było oficjalne przywitanie wszystkich uczniów i pracowników szkoły przez panią dyrektor Agnieszkę Tyminską, oraz ogłoszenie iż oto właśnie rozpoczyna się, dla czterech klas szkoły SPdP nr 5, nowy rozdział pt. "Rzymowskiego 36". Pani dyrektor przedstawiła klasy oraz wychowawców a uczniom rozdała identyfikatory. Po części oficjalnej ruszyliśmy na zwiedzanie szkoły a następnie udaliśmy się do szkolnej jadalni na poczęstunek w postaci pięknego i smakowitego tortu.
Kiedy uzupełniony został zapas energii nadszedł czas na zabawę, uczniowie wraz z nauczycielami wzięli udział w quizach i wspólnych działaniach mających na celu integrację. Na zakończenie odbyła się, uwielbiam przez wszystkich uczniów, dyskoteka.
Wszystkim uczniom, nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi życzymy owocnej nauki i pracy w pięknych, nowoczesnych wnętrzach nowo otwartej placówki.
11 marca 2025 r., w ramach współpracy ze Szkołą Podstawową nr 361 im. Papcia Chmiela w Warszawie uczestniczyliśmy w pierwszym spotkaniu integracyjnym. Spotkanie podzielone było na dwa etapy. Najpierw odbyły się zajęcia plastyczne, podczas których nasi uczniowie wraz z wolontariuszami i nauczycielami szkoły podstawowej nr 361 wykonali urocze wełniane kotki. Następnie wszyscy wzięli udział we wspólnych zajęciach ruchowych w hali sportowej. Na koniec zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek.
Dziękujemy za zaproszenie 😊 Do zobaczenia za miesiąc!
W dniu 21 stycznia 2025 r. odbyło się wyjście na Lodowisko Rynek Starego Miasta. Brali w nim udział Młodzi Sportowcy klas 1b, 2a, 3b wraz z wychowawcami i nauczycielami zajęć sportowych. Celem wycieczki było miłe i aktywne spędzenie czasu podczas jazdy na łyżwach, a jednocześnie nauka i doskonalenie tej zimowej dyscypliny sportowej. Większość z uczestników przekonała się, że jazda na łyżwach jest trudnym technicznie sportem, która wymaga wielkiego nakładu pracy i samozaparcia w dążeniu do celu. Zabawa na lodzie sprawiła jednak uczniom jak i nauczycielom dużo radości. Młodzi Sportowcy mają duży potencjał w tej dyscyplinie sportu.
Dziękujemy Pani koordynator lodowiska za zaangażowanie i dobrą współpracę, którą na pewno chcemy kontynuować 😊!
Realizacja projektu WIE „O braniu i dawaniu czyli czego uczą międzypokoleniowe spotkania klasy 1a Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 243 z pensjonariuszami Domu Pracownika Służby Zdrowia” objęła okres od lutego 2024 do grudnia 2025 roku. Był to czas wypełniony wspólnymi działaniami w różnej formie, odbyły się min:
Te międzypokoleniowe spotkania były okazją do uczenia dzieci tolerancji i empatii w stosunku do ludzi starszych. Dały szansę na bezpieczną ekspozycję społeczną umiejętności artystycznych naszych uczniów, a seniorom motywację do wspólnych aktywności kreatywnych i rekreacyjnych jako oderwanie od codziennej rutyny. Działania projektowe pozwoliły uczniom na pierwsze kroki w trudnym procesie oswajania poczucia niepełnosprawności. Zaowocowały zaprzyjaźnieniem dwóch instytucji ,wzajemnym wsparciem, wymianą doświadczeń i planami na realizację kolejnych wspólnych przedsięwzięć.
Z okazji obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka ustanowionego na wniosek Rzecznika Praw Dziecka przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w 2014 roku, w auli szkolnej odbył się uroczysty apel z udziałem uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Specjalnych nr 85. W 1989 roku, z inicjatywy Polski, Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Konwencję o Prawach Dziecka, uniwersalny dokument gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Pamiętamy, że prekursorem podejmowanych działań na rzecz praw dziecka był Janusz Korczak (Henryk Goldszmit), wybitny polski pedagog, lekarz, autorytet moralny, który bez reszty poświęcił swe życie i działalność dzieciom. Znajomość tego dokumentu umożliwia dorosłym zrozumienie ich roli w zagwarantowaniu i respektowaniu praw dziecka.
Wydarzenie poprzedziły zajęcia edukacyjne pt.: „Znam swoje prawa”, których celem było przybliżenie uczniom znajomości praw dziecka, przypomnienie sylwetki Janusza Korczaka oraz zaprezentowanie przez wychowanków swoich praw w formie ekspresji plastycznej. W trakcie spotkania uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną „Moje prawa”, przedstawiającą dotychczasowe działania podejmowane w naszej szkole ma rzecz praw dziecka oraz film edukacyjny „Karolek i prawa dziecka”. Wychowankowie zapoznali się także z najważniejszymi dokumentami odnoszącymi się do praw dziecka. Uczniowie mieli także możliwość włączenia się do rozmowy wypowiadając się swobodnie na temat swoich praw.
Na zakończenie spotkania, wychowankowie naszej szkoły, przemaszerowali przy piosenkach nawiązujących tematycznie do tematyki praw dziecka z tabliczkami prezentującymi poszczególne Prawa Dziecka. Przemarsz przyniósł im wiele radości.
Ponadto uczniowie naszej szkoły, uczestniczyli również w kolejnej edycji 28. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak Dzisiaj, który powstał z inicjatywy p. Haliny Machulskiej. Idea Festiwalu, ma za zadanie popularyzację podejścia do Małego Człowieka zaproponowane przez doktora Korczaka - Patrona Festiwalu. Tegoroczne hasło Festiwalu brzmiało: „Moje serce mówi”. W ramach tego wydarzenia wychowankowie naszej szkoły obejrzeli, w Teatrze Lalek Guliwer, wyróżniony w tej edycji spektakl „Dzikie harce”.
Podjęte działania miały na celu upowszechnianie praw najmłodszych, wyrażających się w uznaniu ich podmiotowości oraz przypomnienie, że prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka.
Organizatorzy przedsięwzięcia: Elżbieta Pędzich, Iwona Liwak-Wędrychowicz, Halina Danielak, Kinga Kasior-Walczak.
Zakończyła się kolejna akcja Zima w Mieście w naszej szkole. Uczestnicy brali udział w różnorodnych zajęciach na terenie placówki a także codziennie wychodzili do miejsc kultury i rozrywki by uczestniczyć w ciekawych wydarzeniach oferowanych przez różne instytucje. Dzieci i młodzież pod opieką wychowawców odwiedzili wystawę klocków Lego oraz wystawę Kuchnia Warszawska w Muzeum Warszawy. Obejrzeli inspirujące spektakle teatralne w Teatrze Nowym i Teatrze Baj. Cieszyli się seansami filmowymi w Kinie Muranów i w Bibliotece Multimedialnej. Twórczo działali podczas warsztatów plastycznych i muzycznych w Domu Kultury Muranów oraz w Muzeum Etnograficznym. Uczyli się jak karmić zwierzęta w ZOO oraz jak malować przyrodę w Muzeum Narodowym.
Czas minął radośnie, szybko i bezpiecznie pozostawiając za sobą miłe wspomnienia. Do zobaczenia podczas akcji Lato w Mieście!