Aktualności

W dniu 11 kwietnia 2024 r. w Zespole Szkół Specjalnych nr 85 przy ulicy Elektoralnej 12/14 odbył się IV Mazowiecki Festiwal Piosenki Religijnej, w którym udział wzięło 11 Szkół Specjalnych z Warszawy i z województwa mazowieckiego.

Uroczystego otwarcia Festiwalu dokonała Pani Dyrektor Agnieszka Tymińska. Festiwal składał się z dwóch część. Uczestnicy przygotowali po 2 utwory które były prezentowane w dwóch etapach. Część pierwsza była poświęcona Papieżowi Pawłowi II w 10 rocznicę Kanonizacji. W części drugiej uczestnicy zaprezentowali swoje umiejętności wokalne w repertuarze o tematyce religijnej.

Nad prawidłowym przebiegiem Festiwalu czuwało Jury w składzie :

  • pani Anna Maria Adamiak – śpiewaczka operowa, operetkowa i musicalowa
  • Ksiądz Marcin Klotz - Wizytator Nauczania Religii i Rejonowy Duszpasterz Młodzieży w Rejonie Centralnym
  • pani Jolanta Chmielińska – wieloletni nauczyciel religii, wychowawca z ZSS nr 85 współorganizator I Mazowieckiego Festiwalu Piosenki Religijnej

Honorowy patronat nad Festiwalem objął Ksiądz Łukasz Przybylski Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej Warszawskiej

Głównymi sponsorami tegorocznej edycji Festiwalu była Kuria Metropolitalna Warszawska, Wydawnictwa katolickie: Sandomierz, Jedność, Gaudium, Św.Wojciech, Promyczek, Anioł, FUNDACJA WESOŁEGO TYGRYSKA. Dzięki wsparciu i życzliwości naszych sponsorów, Festiwal odbył się na wysokim poziomie.Uczestnicy i przybyli goście mieli zapewnione atrakcyjne nagrody, słodki oraz ciepły poczęstunek. Festiwal wpisał się w tradycje nasze szkoły. Tworzy doskonałą okazję do wspólnych spotkań i przynosi wiele wzruszających chwil.

 

Tradycyjnie, jak to bywa od kilku lat w naszej szkole, przed świętami odbyły się rodzinne warsztaty wielkanocne. Podczas wspólnego spotkania dekorowaliśmy wielkanocne mazurki i maślane ciasteczka. Kreatywność uczniów i rodziców w wymyślnych lukrowanych dekoracjach świątecznych została nagrodzona dyplomami i drobnymi upominkami.

Podczas spotkania nie zbrakło gier i zabaw integracyjnych o tematyce wielkanocnej. Jak zawsze wszyscy dobrze się bawili, a kolejne spotkanie już za rok. Czas szybko mija 😊

 

21 marca odbyło się spotkanie z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa. Uczniowie wzięli udział w przedstawieniu teatralnym, obejrzeli prezentację oraz utrwalili wiedzę odpowiadając na pytania zawarte w quizie. Dowiedzieli się dlaczego dzień ten jest nazywany dniem kolorowej skarpetki, poznali genezę schorzenia, zapoznali się z trudnościami, z jakimi mogą borykać się osoby z Zespołem Downa. Celem spotkania było poszerzenie świadomości oraz wiedzy o na temat Zespołu Downa. 

 

Z okazji Świąt Wielkanocnych uczniowie wraz z nauczycielami przybliżyli nam wydarzenia z ostatnich dni życia Jezusa w przedstawieniu pt ”Opowieść o cudach, męce i zmartwychwstaniu Jezusa”

Grę aktorów podziwiali, zaproszeni goście: pensjonariusze Domu Pracownika Służby Zdrowia , Pani Danuta Bogucka przyjaciel naszej szkoły z WSS Społem, Dyrekcja, nauczyciele, rodzice, uczniowie i pracownicy szkoły .

Przedstawienie dostarczyło każdemu wielu wzruszeń i pozwoliło na chwilę refleksji nad tajemnicą męki i zmartwychwstania Jezusa. Tradycyjnie jak co roku spotkanie zakończyło się życzeniami które Pani dyrektor Agnieszka Tymińska złożyła wszystkim zebranym .

Wesołego Alleluja!

 

Jak wyglądał świat dawno, dawno temu? Jak duże były mamuty? Jak żyli ludzie? Kim byli jaskiniowcy? Co czytali jaskiniowcy?

Na te i wiele innych pytań szukali odpowiedzi uczniowie klasy 1a, 2a i 2b na warsztatach w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Tynieckiej. Młodzi ciekawscy mogli też spróbować swoich sił w odczytywaniu znaczenia rysunków naskalnych. Ze szczególnym zaangażowaniem uczestnicy zajęć włączyli się w kolorowanie węglem wielkoformatowych szablonów mamutów, a potem składanie „podpisów” w postaci odcisków dłoni.

 

W dniu 14 marca 2024 roku uczniowie klasy 3c i 5c szkoły podstawowej, pod opieką nauczycieli: p. B. Kowalskiej, p. E. Izbickiej oraz p. E. Pędzich, uczestniczyli w wycieczce do siedziby Polskiego Radia mieszczącego się w Al. Niepodległości w Warszawie.

Celem wycieczki zatytułowanej „Sekrety Radia” było zapoznanie naszych uczniów z pracą realizatorów, redaktorów oraz obsługi technicznej pracujących w gmachu głównym Polskiego Radia, jak również popularyzacja Polskiego Radia jako nadawcy publicznego. Do wspólnego zwiedzania gmachu i zapoznania z jego sekretami zaprosili nas: p. Bogumiła Wójcik z Centrum Edukacji Medialnej oraz dziennikarz Programu 1 Polskiego Radia p. Artur Wolski.

Uczniowie zwiedzili studia emisyjne Polskiego Radia Programu1, Polskiego Radia Czwórka, Polskiego Radia Kierowców oraz Polskiego Radia Dzieciom. Ponadto w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana (dawne studio S1) nasi wychowankowie mieli okazję wcielić się na chwilę w rolę dziennikarzy i nagrać, z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu nagraniowego, krótkie wypowiedzi przed mikrofonem.

Dużym zainteresowaniem naszych wychowanków cieszyła się wizyta w Studiu Polskiego Radia Kierowców, gdzie przekazywane są najświeższe informacje dotyczące aktualnych warunków pogodowych i sytuacji drogowej na terenie całego kraju.

Odwiedzając Studio Polskiego Radia Dzieciom, uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie postać Janusza Korczaka (Henryka Goldszmita), pedagoga, prekursora działań na rzecz praw dziecka. Janusz Korczak, w latach poprzedzających wybuch II wojny światowej, prowadził w Polskim Radio nowatorskie w skali światowej audycje dla dzieci zwane „Gadaninkami Starego Doktora”.

Polskie Radio realizuje wiele przedsięwzięć dedykowanym dzieciom w tym m.in. programy edukacyjne, programy rozrywkowe oraz audycje rozwijające kreatywność. W roku 2015 rozpoczęła emisję stacja tematyczna Polskiego Radia - Polskie Radio Dzieciom, którego oferta obejmuje: słuchowiska, bajki, koncerty muzyczne, ciekawostki naukowe, lekcje języków obcych i inne materiały dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, jak również magazyny poradnikowe dla rodziców. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnionych w formie grafik.

W trakcie wycieczki „Sekrety Radia” uczestnicy zapoznali się z historią Polskiego Radia oraz kulisami jego codziennej pracy. Pracownicy Polskiego Radia jak zawsze okazali naszym wychowankom ogromny szacunek, ciepło, życzliwość oraz wielkie serce, stwarzając niepowtarzalną rodzinną atmosferę za co wszystkim serdecznie dziękujemy.

 

 

Nasi Młodzi Sportowcy Kasia i Julian z klasy 1a wzięli udział w sesji zdjęciowej z ambasadorami Olimpiad Specjalnych min z Sofią Ennaoui, Kingą Zawodnik, Pauliną Krupińską, Damianem Michałowskim, Michałem Olszańskim, Tomaszem Wolnym. Zdjęcia i nagrywane materiały wideo będą wykorzystywane do promocji Olimpiad Specjalnych Polska, pojawią się w magazynie Grajmy Razem w social mediach, a także w TV. Bardzo dziękujemy Kasi i Julianowi za swoje zaangażowanie. Jak zawsze spisali się na medal!!!

 

Z początkiem lutego rozpoczęła się realizacja projektu „O braniu i dawaniu, czyli czego uczą międzypokoleniowe spotkania klasy 1a Szkoły Podstawowej nr 243 z pensjonariuszami Domu Pracownika Służby Zdrowia” , w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych 2024. Koordynatorkami działań są Ewelina Sałańska i Halina Danielak. Odbyły się już trzy spotkania projektowe. Uczniowie klasy 1a :

  • wystąpili w roli Aniołów Dobrych Życzeń
  • zorganizowali kawiarenkę
  • wystawili przedstawienie „Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków”.

Każde spotkanie było wyjątkowe dla wszystkich uczestników. Pojawiły się niezwykłe emocje, mnóstwo ciepła i wzruszeń. Pierwszaki miały okazję zaprezentować się na szerszym forum, sprawdzić w nowych sytuacjach społecznych, zawiązać znajomości. Bardzo ważne są dla nich otrzymane podziękowania, słowa życzliwości, sympatii ze strony pensjonariuszy, zaproszenia do kolejnych spotkań, a także propozycja do ich kontynuacji w cyklicznej, comiesięcznej formie.

 

W ubiegłym tygodniu - 4-8 marca - w naszej szkole obchodziliśmy akcję „Tydzień z czytaniem”, której tematem przewodnim były bajki. W ramach tego wydarzenia wychowawcy ze swoimi klasami dokonywali wyboru ulubionej bajki całej klasy przygotowując się do zaprezentowania tytułu podczas szkolnych kalamburów. Wszystkie klasy otrzymały także bilety na szkolne przedstawienie pt. „Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków”. Widzowie świetnie się bawili, a dodatkowo mogli sprawdzić zrozumienie inscenizacji podczas quizu wiedzy o bajce. Podsumowaniem i upamiętnieniem akcji stała się wystawa prac wszystkich klas, którą można oglądać na korytarzu szkolnym.

 

Czy można zorganizować obóz zimą?
W piątek 8 marca uczniowie klasy 3c i 5c szkoły podstawowej wraz z wychowawczyniami p. Edytą Izbicką i p. Bożeną Kowalską postanowili to sprawdzić. Po zajęciach edukacyjnych, o godzinie 17.00 cała dziesiątka uczniów przybyła do szkoły ze swoim ekwipunkiem i natychmiast rozpoczęło się urządzanie obozowiska. Rozkładanie namiotów, pompowanie materaców, układanie śpiworów zajęło wszystkim całą godzinę. Po rozlokowaniu się w namiotach ustaliliśmy zasady obowiązujące w czasie „nocowanki”. Następnie udaliśmy się do restauracji na kolację. Każdy z nas wybrał swoją ulubioną pizzę i napój. Po kolacji spacerem wróciliśmy do szkoły podziwiając Warszawę nocą. Po powrocie mieliśmy czas na gry, a ostatnią atrakcją wieczoru był wieczór filmowy i popcorn. Rano przygotowaliśmy wspólnie śniadanie, po którym wszyscy zadowoleni wrócili do domu. Noc w szkole była przepełniona wrażeniami i dobrą zabawą. Z pewnością wszyscy zapamiętamy ją na długo!

 

Partnerzy

MEN MKO Biuro Edukacji Szkoła W Ruchu
© 2024 Zespół Szkół Specjalnych nr 85
Wykonanie: Solmedia.pl