Aktualności

W dniu 24.04.2024 odbyły się Spotkania z Poezją. W tym roku pod hasłem przewodnim "Witajcie w naszej bajce" wystąpiło 6 zespołów:

  • Zespół Teatralny przedstawił wiersz Ludwika Jerzego Kerna "Pan Tygrys". Nauczyciele przygotowujący występ: A. Witkowska i M. Dziekan ze wsparciem B. Kowalskiej
  • najmłodsi uczniowie z klasy 1a zaprezentowali opowieść o wojnie pt „Kruszek i Jagusia”. Nauczyciele przygotowujący występ: Halina Danielak i Ewelina Sałańska
  • Klasy 2a i 2b zainscenizowały wiersz „Rzepka" Juliana Tuwima. Nauczyciele przygotowujący występ: Monika Kozyrska, Katarzyna Żółtowłos
  • Klasy 6d i 6e przeniosły nas w bajkowy klimat z „Alicji w krainie czarów”. Nauczyciele przygotowujący występ: Iwona Leśniczuk, Katarzyna Łuczka, Joanna Narkiewicz-Jodko
  • Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy z klas 1A, 3A, 3E pokazali nam własną interpretację pt „To nasza bajka”. Nauczyciele przygotowujący występ: Kinga Kasior Walczak, Adriana Podpora, Magdalena Banaszek
  • Klasy szkoły podstawowej 3a, 3c, 5c zaczarowały nas przedstawieniem „Poszukiwanie Kopciuszka”- na bal nie przyszedł Kopciuszek. Książę postanowił Ją odnaleźć. Wyruszył w drogę, trafiając do różnych bajek (Śnieżka, 7 Krasnoludków, Jas i Małgosia, Czerwony Kapturek, Smerfy). Kopciuszka znalazł w świecie ludzi. Szczęśliwi wrócili na bal. Nauczyciele przygotowujący występ: Marta Pągowska, Edyta Izbicka, Bożena Kowalska.

Wszystkie występy wywołały aplauz publiczności, a jury wyłoniło dwa zespoły, które zaprezentują naszą szkołę podczas Przeglądu Teatralnego Magik w Teatrze Kaminica.

 

8 maja 2014 roku po raz 17 odbył się Przegląd Małych Form Teatralnych MAGIK pod hasłem „ Witajcie w naszej bajce”. W gościnnych progach Teatru Kamienica powitała zgromadzonych Natalia Kamińska. Aktorskie umiejętności zaprezentowało 9 zespołów teatralnych: ze Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 99 przy ulicy Bartniczej w Warszawie, Zespołu Szkół Specjalnych w Pruszkowie, Szkoły Przysposabiającej do pracy nr 2 przy ul. Namysłowskiej w Warszawie, Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrówku, Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 213 przy ul. Elektoralnej w Warszawie, Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Lesznie, Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 6 przy ul. Tarchomińskiej w Warszawie oraz organizatorzy wydarzenia: Zespół Szkół Specjalnych nr 85 w Warszawie. W gronie prowadzących znalazł się Ambroży Kleks i jego uczeń i Adaś Niezgódka, którzy fantastycznie wprowadzili wszystkich w atmosferę Akademiki Pana Kleksa. W wielu występach przejawiał się motyw miłości, przyjaźni, tolerancji, różnorodności. W spektaklach nie zabrakło dowcipu i metafory. Uważny widz odnalazł też elementy komedii i dramatu, na szczęście wszystkie sztuki kończyły się dobrze. Podczas przeglądu podziwialiśmy też pomysłowość i kreatywność młodych aktorów poprzez ich stroje, dobór dialogów. Ciekawe przedstawienia przeplatane były śpiewem i tańcem. Pomiędzy przedstawieniami uczestnicy udali się na słodki poczęstunek. Zmagania aktorów – amatorów oceniało jury w składzie – Pani Jolanta Markiewicz- Król- Inspektor Biura Edukacji Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy oraz Pani Danuta Bogucka – kierownik działu samorządowego i organizacyjnego Warszawskiej Spółdzielni Spożywców SPOŁEM. Wszyscy uczestnicy nagrodzeni zostali dyplomami i upominkami.

Relacja z  Przeglądu Małych Form Teatralnych MAGIK na stronie Biura Edukacji

 

 

W dniach od 1.07.2024 r. do 12.07.2024 r. w naszej szkole odbędzie się akcja „Lato w mieście”. Placówka w czasie akcji będzie czynna w godzinach: 8.00 -16.00.

Dziecko można zapisywać od 14.05.2024 r. od godz. 16.00 do 26.05.2024 r. do północy w formie elektronicznej na stronie internetowej warszawa-latowmiescie.pzo.edu.pl . W pierwszej kolejności przyjmujemy dzieci rodziców pracujących.

28.05.2024 r. od godz. 16. 00 otrzymają Państwo informację w systemie elektronicznym czy dziecko zostało zakwalifikowane do udziału w akcji.

Po zakwalifikowaniu dziecka w systemie od 29.05.2024 r. od godz. 8.00 do 11.06.2024 r. do godz. 16.00 należy złożyć w placówce wydrukowaną i uzupełnioną kartę uczestnika. Karta będzie dostępna w systemie: jedna karta = jeden turnus (tydzień), dwie karty = dwa turnusy wraz z dowodem wpłaty za opiekę i żywienie (z opłat za żywienie są zwolnieni uczestnicy, którzy są na specjalnych dietach - za potwierdzeniem lekarza). Dokumenty te proszę dostarczyć do pokoju nr 3 w godzinach pracy szkoły. Niedostarczenie powyższych dokumentów skutkuje skreśleniem z listy uczestników akcji.

 Koszt żywienia to 20zł, a opieki - 30zł. W sumie kwota za jeden dzień pobytu dziecka w placówce to 50 zł.

Numer konta wyżywienie:  88 1030 1508 0000 0005 5009 4118
Numer konta opieka: 19 1030 1508 0000 0005 5009 4002

W razie pytań prosimy o kontakt mailowy z kierownikami akcji: Małgorzata Dziekan: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz Karolina Skrobek: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W kwietniu uczniowie ZSS nr 85  uczestniczyli w  lekcjach statystyki w Głównym Urzędzie Statystycznym. To niezwykle ciekawe doświadczenie, ponieważ okazało się, że statystyka to interesująca dziedzina.
Podczas zajęć pod czujnym okiem profesjonalistów ułożyliśmy statystyczny profil ucznia, który brał udział w zajęciach. W tym celu byliśmy dokładnie mierzeni, podawaliśmy swój kolor oczu, włosów. Mówiliśmy o ulubionych kolorach, owocach, ulubionych aktywnościach oraz wykonywanych pracach. Tym sposobem stworzyliśmy statystykę. Przy okazji bawiliśmy się w ankieterów, zadawaliśmy pytania do z ankiet dla nas przygotowanych. Zostaliśmy przyjęci niemal po królewsku, bo na koniec zajęć czekał na nas pyszny poczęstunek i…prezenty.

 

19 kwietnia 2024r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w kolejnej edycji warsztatów z okazji Dnia Ziemi. Ze względu na niezbyt sprzyjającą pogodę stanowiska zostały rozmieszczone na szkolnym korytarzu i w jednej z sal. Uczniowie mogli sprawdzić i poszerzyć swoją wiedzę na temat ochrony środowiska, segregacji odpadów oraz możliwości ponownego wykorzystania surowców wtórnych. Uczestnicy warsztatów mieli za zadanie przejść ekologiczny tor przeszkód, wykonać kolaż z odpadów oraz grę planszową „kółko i krzyżyk” ze starych płyt CD. Dużym zainteresowaniem cieszyła się sala, w której można było zagrać w grę ekologiczną z polami w kolorach kuli ziemskiej. Kolejne aktywności polegały
na segregowaniu odpadów i wrzucaniu ich do odpowiednich pojemników oraz sadzeniu ziół i kwiatów w doniczkach z plastikowych butelek. Za udział w warsztatach wszystkie klasy z rąk pań Dyrektor otrzymały dyplomy, a na parapetach szkolnych pojawiły się własnoręcznie wykonane mini ogródki w butelkach. To była ciekawa i pożyteczna zabawa, która uświadomiła uczniom jak ważne jest dbanie o naszą planetę.

 

 

W nawiązaniu do akcji - Kwiecień miesiącem świadomości na temat spektrum autyzmu, dnia 17 kwietnia 2024 roku, odbył się w naszej szkole „Dzień Autyzmu”.
Tegoroczną inspiracją tego wydarzenia, były "cztery żywioły". Uczniowie mieli możliwość usłyszeć, zobaczyć i doświadczyć jakie znaczenie ma każdy z żywiołów, czym się charakteryzuje oraz jaką pełni funkcję. Woda, ogień, ziemia i powietrze – zostały odkryte i poznane na nowo!
Jednym z symboli autyzmu jest kolor niebieski. Dnia 17 kwietnia, na szkolnych korytarzach, można było obserwować uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły w ubraniach o różnych odcieniach błękitu, granatu, kobaltu, turkusu - włączając się tym samym w ten wyjątkowy, symboliczny przekaz.
W każdej sekundzie doświadczamy wielu sytuacji i zjawisk w otaczającej nas rzeczywistość. Osoby z autyzmem często odczuwają, widzą i słyszą świat w nieco inny sposób... Cel, który nam przyświecał, to zwrócenie uwagi jak ważne jest zrozumienie potrzeb osoby z autyzmem oraz wsparcie w codziennym eksplorowaniu świata!

 

 

W dniu 11 kwietnia 2024 r. w Zespole Szkół Specjalnych nr 85 przy ulicy Elektoralnej 12/14 odbył się IV Mazowiecki Festiwal Piosenki Religijnej, w którym udział wzięło 11 Szkół Specjalnych z Warszawy i z województwa mazowieckiego.

Uroczystego otwarcia Festiwalu dokonała Pani Dyrektor Agnieszka Tymińska. Festiwal składał się z dwóch część. Uczestnicy przygotowali po 2 utwory które były prezentowane w dwóch etapach. Część pierwsza była poświęcona Papieżowi Pawłowi II w 10 rocznicę Kanonizacji. W części drugiej uczestnicy zaprezentowali swoje umiejętności wokalne w repertuarze o tematyce religijnej.

Nad prawidłowym przebiegiem Festiwalu czuwało Jury w składzie :

  • pani Anna Maria Adamiak – śpiewaczka operowa, operetkowa i musicalowa
  • Ksiądz Marcin Klotz - Wizytator Nauczania Religii i Rejonowy Duszpasterz Młodzieży w Rejonie Centralnym
  • pani Jolanta Chmielińska – wieloletni nauczyciel religii, wychowawca z ZSS nr 85 współorganizator I Mazowieckiego Festiwalu Piosenki Religijnej

Honorowy patronat nad Festiwalem objął Ksiądz Łukasz Przybylski Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej Warszawskiej

Głównymi sponsorami tegorocznej edycji Festiwalu była Kuria Metropolitalna Warszawska, Wydawnictwa katolickie: Sandomierz, Jedność, Gaudium, Św.Wojciech, Promyczek, Anioł, FUNDACJA WESOŁEGO TYGRYSKA. Dzięki wsparciu i życzliwości naszych sponsorów, Festiwal odbył się na wysokim poziomie.Uczestnicy i przybyli goście mieli zapewnione atrakcyjne nagrody, słodki oraz ciepły poczęstunek. Festiwal wpisał się w tradycje nasze szkoły. Tworzy doskonałą okazję do wspólnych spotkań i przynosi wiele wzruszających chwil.

 

Tradycyjnie, jak to bywa od kilku lat w naszej szkole, przed świętami odbyły się rodzinne warsztaty wielkanocne. Podczas wspólnego spotkania dekorowaliśmy wielkanocne mazurki i maślane ciasteczka. Kreatywność uczniów i rodziców w wymyślnych lukrowanych dekoracjach świątecznych została nagrodzona dyplomami i drobnymi upominkami.

Podczas spotkania nie zbrakło gier i zabaw integracyjnych o tematyce wielkanocnej. Jak zawsze wszyscy dobrze się bawili, a kolejne spotkanie już za rok. Czas szybko mija 😊

 

21 marca odbyło się spotkanie z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa. Uczniowie wzięli udział w przedstawieniu teatralnym, obejrzeli prezentację oraz utrwalili wiedzę odpowiadając na pytania zawarte w quizie. Dowiedzieli się dlaczego dzień ten jest nazywany dniem kolorowej skarpetki, poznali genezę schorzenia, zapoznali się z trudnościami, z jakimi mogą borykać się osoby z Zespołem Downa. Celem spotkania było poszerzenie świadomości oraz wiedzy o na temat Zespołu Downa. 

 

Z okazji Świąt Wielkanocnych uczniowie wraz z nauczycielami przybliżyli nam wydarzenia z ostatnich dni życia Jezusa w przedstawieniu pt ”Opowieść o cudach, męce i zmartwychwstaniu Jezusa”

Grę aktorów podziwiali, zaproszeni goście: pensjonariusze Domu Pracownika Służby Zdrowia , Pani Danuta Bogucka przyjaciel naszej szkoły z WSS Społem, Dyrekcja, nauczyciele, rodzice, uczniowie i pracownicy szkoły .

Przedstawienie dostarczyło każdemu wielu wzruszeń i pozwoliło na chwilę refleksji nad tajemnicą męki i zmartwychwstania Jezusa. Tradycyjnie jak co roku spotkanie zakończyło się życzeniami które Pani dyrektor Agnieszka Tymińska złożyła wszystkim zebranym .

Wesołego Alleluja!

 

Partnerzy

MEN MKO Biuro Edukacji Szkoła W Ruchu
© 2024 Zespół Szkół Specjalnych nr 85
Wykonanie: Solmedia.pl