Aktualności

Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy i najstarsi uczniowie Szkoły Podstawowej zakończyli pierwszy miesiąc nauki udziałem w Szkolnej Grze Miejskiej „Warszawa Canaletta”. W tym roku z okazji 300-lecia urodzin Bernarda Bellotto zwanego Canaletto tematem przewodnim naszej gry były obrazy starej Warszawy i poszukiwania utrwalonych przez malarza widoków we współczesnym krajobrazie miejskim.
Na uczestników zabawy czekały zadania związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, spotkanie ze Strażą Miejską, zasady zachowania w komunikacji miejskiej, obsługa roweru i rozpoznawanie kierunków w przestrzeni, posługiwanie się mapą, a na trasie liczne wyzwania związane ze wspaniałymi obrazami Canaletta.

Do zobaczenia w przyszłym roku :)

 

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i krótkich filmów z zajęć kulinarnych realizowanych w ramach projektu Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych.
W kuchni, uczniowie  poznając tajniki przyrządzania i komponowania prostych dań udowodnili, że gotowanie może być  przyjemnością i pasją.

wie miniaturka

30 września odbył się Mazowiecki Turniej Piłki Nożnej w Mińsku Mazowieckim. W turnieju zameldowało się dziewięć drużyn, które trafiły do trzech grup rywalizujących między sobą. Nasza drużyna z Klubu Elektoralna w rywalizacji z drużynami z Mińska i Grójca wypadła znakomicie. W spotkaniach z tymi zespołami Nasi wygrali 4:3 oraz w drugim spotkaniu 1:0. Po dwóch zwycięstwach w grupie Nasi zgromadzili komplet punktów i tym samym zdobyli pierwsze miejsce w grupie. Serdecznie gratulujemy  zawodnikom Klubu Elektoralna doskonałej gry i złotych medali.

 

 

Dnia 28.09.2021 r. w Kozienicach odbył się XIII Mazowiecki Mityng Lekkoatletyczny Olimpiad Specjalnych. Naszą Szkołę reprezentowało 4 zawodników Klubu OS Elektoralna, którzy wystartowali w następujących konkurencjach: bieg na 100 m, 200 m, 400 m, skok w dal, pchnięcie kulą. Zdobyli 1 złoty, 2 srebrne, 1 brązowy medal oraz zajęli trzy 5 miejsca. Wszystkim gratulujemy !!!

 

 

W dniu 17. 09.2021 r. uczniowie klas Przysposabiających do Pracy, pod opieką p. E. Pędzich oraz p. J. Górskiej, uczestniczyli w wycieczce do Ogrodu mieszczącego się na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Ogród znajduje się 16 metrów nad ziemią i jest jednym z największych  i najpiękniejszych ogrodów  w Europie,  przyciągając swoim wyjątkowym wyglądem wielu turystów, spacerowiczów i mieszkańców stolicy. Ogród składa się z dwóch części – górnej i dolnej, połączonych strumieniem z kaskadowo spływającą wodą. Mogliśmy w nim podziwiać różne gatunki roślin, które  ze względu na bujną kolorystykę  kwitnienia roślin, podzielono na poszczególne części: ogród złoty, ogród srebrny, ogród karminowy, ogród zielony i ogród wejściowy. Wszystkie części połączone są ścieżkami, mostkami i pergolami. Z mostków i tarasu widokowego mieliśmy możliwość oglądania  jednej z najpiękniejszych panoram Warszawy,  z widokiem na Wisłę, Stadion Narodowy, Centrum Nauki Kopernik, Most Świętokrzyski, Stare Miasto, Katedrę Praską, ZOO oraz bulwary wiślane. Przez specjalne okna i szklany dach zajrzeliśmy z góry do wnętrza Biblioteki. W drodze powrotnej przechadzaliśmy się atrakcyjnymi uliczkami wokół stawu i fontanny na dolnym poziomie powierzchni ogrodu, a  odpoczywając na ławkach, podziwialiśmy zdobiące dolny ogród granitowe rzeźby autorstwa Ryszarda Stryjeckiego, zawierające motywy  kosmologiczne. Niesamowity, fantastyczny ogród dostarczył nam wielu emocji, stając się jednym z naszych ulubionych miejsc, do którego z przyjemnością będziemy wracać. 

 

 

W  poniedziałek 27 września cztery klasy szkoły podstawowej uczestniczyły w najbardziej słodkich warsztatach w stolicy. Uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzili Manufakturę Cukierków mieszczącą się przy Nowym Świecie, gdzie odbyli warsztaty z własnoręcznego kręcenia lizaków oraz otrzymali Dyplomy Małego Cukiernika.
Uczniowie z zainteresowaniem śledzili każdy etap przygotowywania masy karmelowej, pod koniec mogli sami uformować swoje lizaki i zabrać je do domu. Ich prace przerodziły się w małe, słodkie arcydzieła.

 

 

Uczniowie IV klas w ramach zajęć o środkach komunikacji, odwiedzili w poniedziałek 20 września muzeum kolejnictwa w Warszawie. Stacja Muzeum, bo taką nazwę nosi muzeum przy ulicy Towarowej zachwyciło uczniów i nauczycieli wieloma pięknymi eksponatami. Stacja Muzeum gromadzi zabytki techniki kolejowej, takie jak tabor kolejowy, elementy infrastruktury kolejowej oraz pamiątki związane z historią kolejnictwa w Polsce.

Dnia 21 września odbyła się Szkolna Olimpiada Sportowa z okazji Dnia Patrona - Eunice Kennedy Shriver. Obchody zaczęły się od wspólnej defilady, następnie zespół artystyczny Elektoralna 85 wykonał pokaz muzyczno-taneczny pod opieką pań: Edyty Izbickiej, Kingi Kasior-Walczak i Magdy Fuks. Zmagania sportowe odbyły się na boisku szkolnym w dwóch grupach wiekowych: uczniów młodszych i starszych. Uczniowie mieli za zadanie sprawdzić się w 9 konkurencjach sportowych takich jak: tenis stołowy, mini piłka koszykowa, skoki na piłce z uszami, bocce, bowling, badminton, unihokej, slalom z woreczkiem na głowie oraz mini piłka nożna. Po zakończeniu zmagań sportowych każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal oraz drobny upominek. Na koniec wspólnej zabawy nauczyciele z uczniami rozegrali mecz piłki nożnej. Koordynatorem imprezy była pani Monika Olęcka.

 

 

Od wielu lat na terenie ZSS nr 85 pod opieką p. E. Pędzich funkcjonuje Ogródek Skalny. Ogródek stanowi pomoc dydaktyczną, pozwalającą w przystępny sposób zapoznać uczniów z elementami uprawy roślin kwiatowych. Uczniowie z zaangażowaniem włączają się we wszystkie prace ogrodnicze: sadzą kwiaty cebulowe, sadzonki traw i krzewów, wykonują prace pielęgnacyjne tj. pielenie, podlewanie, zabezpieczają rośliny przed zmarznięciem oraz wykonują wiosenne i jesienne prace porządkowe. Prowadzone w ramach przedmiotu kreatywność działania ogrodnicze z udziałem uczniów mają wymiar nie tylko estetyczny, ale także edukacyjny i dydaktyczny.
W ogródku skalnym wśród bogatej roślinności (kwiaty, byliny wieloletnie, trawy i krzewy ozdobne), występują m. in.: smagliczka skalna, rojnik, rozchodnik, rogownica, floks skrzydlasty, skalnice, barwinek, żurawki, gipsówka, fiołki, miłek, stokrotki, irysy, pierwiosnki, omiegi, przylaszczki, sasanki, zawilce, dzwonki, czarnuszka, macierzanka, ciemiernik, krzewuszka, ognik szkarłatny, kokoryczka, ostróżka, żagwin, macierzanka, powojnik, tawuła, juki, berberys, pigwowiec, irga, jałowiec płożący.

W celu wzbogacenia wartości dydaktycznych ogródka skalnego, tuż przy nim utworzone zostały klomby jak również rabaty kwiatowe skupiające rośliny cebulowe: przebiśniegi, śnieżyce, krokusy, hiacynty, żonkile, narcyzy, szafirki, tulipany a także funkie i róże oraz kwiaty kwitnące jesienią. Ogród otaczają: jaśminowiec, bez oraz jodła syberyjska. Ogródek Skalny zdobią różnorodne kamienie komponujące się
z posadzoną roślinnością, których ułożenie zaprojektowano z udziałem uczniów.

Dodatkowo, utworzona kompozycja skalno - roślinna stanowi nie tylko element ozdobny, podlegający zmianom w zależności od pory roku, ale również pomoc dydaktyczną wykorzystywaną w czasie zajęć ogrodniczych. Na zajęciach ogrodniczych, uczniowie w praktyczny sposób dowiadują się: jak rosną rośliny, czego potrzebują do wzrostu, co im w tym pomaga i ile pracy trzeba włożyć w opiekę nad ich pielęgnację. Ponadto uczniowie poznają budowę roślin, kształtują postawy szacunku wobec świata przyrody, rozwijają swoje zainteresowania otaczającym światem przyrody, doskonalą umiejętności związane z rozpoznawaniem gatunków kwiatów, krzewów i drzew oraz praktykę pielęgnacji. Uczniowie, czerpiąc radość z efektów swojej pracy, dokumentują prowadzone obserwacje poprzez fotografowanie, a następnie opracowują albumy kwiatowe. Praktyczna forma zajęć dydaktycznych umożliwia uczniom bezpośredni kontakt z przyrodą, umożliwiający poznanie różnych gatunków roślin oraz praktyczne sposoby pielęgnacji kwiatów. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

 

 

9 września w Kościele Parafialnym Św. Andrzeja Apostoła odbyła się Masza Święta z okazji rozpoczęcia nowego Roku Szkolnego.
W Mszy Świętej udział wzięli uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły. W trakcie Mszy Świętej dziękowano za wakacyjny wypoczynek oraz proszono o Boże błogosławieństwo na nowy rok szkolny, dary Ducha Świętego, łaskę zdrowia oraz potrzebne siły dla uczniów i ich rodziców, nauczycieli, pracowników, dyrekcji oraz całej społeczności szkolnej.

© 2021 Zespół Szkół Specjalnych nr 85
Wykonanie: Solmedia.pl