Aktualności

Za nami długo oczekiwane i pieczołowicie przygotowywane obchody Jubileuszu 60-lecia powstania szkoły i 10-lecia nadania szkole imienia Eunice Kennedy Shriver.

To były niezapomniane dwa dni! 17 listopada przeżywaliśmy uroczystości jubileuszowe wraz z zaproszonymi gośćmi, a 20 listopada świętowaliśmy w gronie uczniów, nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły. Odwiedzili nas przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki, Kuratorium Oświaty, Biura Edukacji m. st. Warszawy, Burmistrz Dzielnicy Śródmieście, przedstawiciele Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Europa/Eurazja oraz Olimpiady Specjalne Polska, Dyrektorzy szkół, zaprzyjaźnione fundacje i instytucje kultury oraz te działające na rzecz osób z niepełnosprawnością. Na ręce pani Dyrektor Agnieszki Tymińskiej zostały złożone liczne listy gratulacyjne.

Uroczystość miała zróżnicowany charakter. Były chwile podniosłe – wprowadzenie sztandaru, przemówienie pani Dyrektor, oglądanie nagrania wypowiedzi wnuczki naszej patronki - Kethleen Shriver - skierowanej do społeczności szkolnej, wysłuchanie prezentacji o historii i teraźniejszości szkoły. Były też chwile pełne dynamizmu i żywiołowości, które w swoich występach podarowali nam uczniowie – ci najmłodsi, starsi i Ci już dorośli ze szkoły przysposabiającej do pracy – a także nauczyciele tańcząc jeden z naszych narodowych tańców - kujawiaka. Były również chwile pełne profesjonalnego artyzmu – a to dzięki otwierającemu piątkową uroczystość śpiewowi pani Anny Marii Adamiak, śpiewaczce operowej i operetkowej, jak również dzięki wykonanemu przez panią Karolinę Marchlewską-Trzmiel, utalentowaną pianistkę a zarazem matkę naszego ucznia, mini recitalowi pianistycznemu. Nie zabrakło jubileuszowego tortu, a atmosfera świętowania została dodatkowo osłodzona przez wyborne ciasta przygotowane na tę okoliczność przez rodziców naszych uczniów.

Niestrudzeni uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w maratonie tańca pod hasłem: „Sześćdziesiąt minut tańca na sześćdziesięciolecie szkoły”, grali w specjalnie przygotowaną grę planszową dotyczącą szkoły, rozwiązywali quizy i zadania: „Sześćdziesiąt zadań na sześćdziesięciolecie szkoły”. Uczniowie samodzielnie przybijali jubileuszową pieczęć na pamiątkowych pocztówkach, brali udział w konkursie plastycznym „Moja szkoła”, wykonywali klasowe i indywidualne zdjęcia na przygotowanej na tę okazję ściance jubileuszowej. Na szkolnych korytarzach zawisły zdjęcia „dawnej” i „dzisiejszej” szkoły, a na specjalnych tablicach została przedstawiona jej niepowtarzalna historia.

Wspomnień i wzruszeń mamy bez liku! Zostały zapisane na kartach kroniki szkolnej, utrwaliły się w naszych sercach, są widoczne na zdjęciach i filmie. Z pewnością będą w nas żyć przez następne dziesięć lat…

 

 

 

Szanowni Państwo! Drodzy Rodzice!

Serdecznie dziękujemy za przygotowanie tylu niezwykle smacznych oraz przepięknie się prezentujących ciast i ciasteczek. Państwa wypieki przyczyniły się do umilenia obchodów jubileuszu 60-lecia powstania naszej szkoły i 10-lecia nadania jej imienia Eunice Kennedy Shriver. Dzięki Państwa zaangażowaniu to wyjątkowe Święto Szkoły stało się wspólną sprawą całej szkolnej społeczności – nauczycieli, wszystkich pracowników szkoły, rodziców i uczniów. Dziękujemy!

 

 

Październik dla chrześcijan to miesiąc modlitwy różańcowej.
Zwyczajem poprzednich lat w naszej szkole został zorganizowany konkurs na najpiękniejszy różaniec. Uczniowie wraz ze sowimi rodzicami oraz nauczycielami wykonali różańce wykorzystując różne materiały i surowce. Wszystkie prace zostały wyeksponowane na wystawie szkolnej a uczniowie biorący udział otrzymali nagrody.
Dziękujemy uczniom, rodzicom oraz nauczycielom za zaangażowanie i wspaniałe pomysły.

 

 

 

Szanowni Państwo,

W dniach od 15.01.2024 r. do 26.01.2024 r. w naszej szkole odbędzie się akcja „Zima w mieście”. Placówka w czasie akcji będzie czynna w godzinach: 8.00-16.00.

Dziecko można zapisywać od 24.11.2023 r. od godz. 16.00 do 10.12.2023 r. do północy w formie elektronicznej na stronie internetowej warszawa-zimawmiescie.pzo.edu.pl. W pierwszej kolejności przyjmujemy dzieci rodziców pracujących. Od 15.12.2023 r. otrzymają Państwo informację w systemie czy dziecko zostało zakwalifikowane do udziału w akcji.

Po zakwalifikowaniu dziecka w systemie należy dokonać opłat za opiekę i żywienie. Koszt żywienia to 20 zł, a opieki 30 zł - w sumie 50 zł za jeden dzień pobytu dziecka w placówce.

Numer konta wyżywienie: 88 1030 1508 0000 0005 5009 4118
Numer konta opieka: 19 1030 1508 0000 0005 5009 4002

Od 02.01.2024 r. do 08.01.2024 r. do godz. 16.00 należy złożyć wydrukowaną i uzupełnioną kartę uczestnika (będzie dostępna w systemie: jedna karta= jeden turnus, dwie karty= dwa turnusy) wraz z dowodem wpłaty za opiekę i żywienie (z opłat za żywienie są zwolnieni uczestnicy, którzy są na specjalnych dietach - za potwierdzeniem lekarza). Dokumenty te proszę dostarczyć do pokoju nr 3 w godzinach pracy szkoły. Niedostarczenie powyższych dokumentów skutkuje skreśleniem z listy uczestników akcji.

W razie pytań prosimy o kontakt mailowy do kierowników akcji: Małgorzata Dziekan Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz Karolina Skrobek Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Uczniowie naszej szkoły tradycyjnie uczestniczyli w kolejnej 27. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „KORCZAK DZISIAJ”, która odbyła się w dniach 19 – 28 października 2023. Festiwal Korczak – jest przeglądem wybitnych profesjonalnych i szkolnych przedstawień teatralnych z różnych stron świata i regionów Polski i okazją do spotkania ludzi sztuki z dziećmi i młodzieżą. Spektakle prezentowane są na scenach warszawskich teatrów i instytucji kultury.

W ramach Festiwalu Korczak , w Teatrze Dramatycznym im. Gustawa Holoubka pod opieką nauczycieli p. E. Pędzich oraz p. H. Danielak, uczniowie Szkoły Podstawowej a także przedstawiciele Szkoły Przysposabiającej do Pracy obejrzeli spektakl teatralny „Głośniej się nie da?”, przygotowany przez Wrocławski Teatr Lalek.

Patronem festiwalu jest Janusz Korczak (1878-1942) wybitny polski pedagog, lekarz, autorytet moralny, który bez reszty poświęcił swe życie i działalność dzieciom. Idea Festiwalu, który powstał z inicjatywy p. Haliny Machulskiej, ma za zadanie kontynuowanie treści i podejścia do Małego Człowieka jakie przyświecało doktorowi Januszowi Korczakowi – Patronowi Festiwalu.

Hasłem przewodnim 27. edycji Festiwalu Korczak Dzisiaj jest „Rodzinność”, rozumiana jako troska o relacje, jako zadanie i wspólna odpowiedzialność za przyszłość najmłodszych. Celem tegorocznego festiwalu jest zwrócenie uwagi na znaczenie rodziny, budowanie relacji i potrzebę wzmacniania więzi społecznych: domowych, międzypokoleniowych i międzykulturowych w oparciu o akceptację, poszanowanie praw i respektowanie granic.

Po zakończeniu spektaklu nasi wychowankowie mieli okazję do spotkania z Dyrektorką organizacyjną Festiwalu Korczak p. Inną Siemicz oraz wykonania pamiątkowej fotografii. W drodze powrotnej do szkoły uczniowie wraz z nauczycielami udali się pod pomnik Janusza Korczaka, znajdujący się w Parku Świętokrzyskim, aby oddać hołd Staremu Doktorowi za Jego trud włożony w wychowanie i edukację dzieci.

Organizatorzy Festiwalu Korczak niezmiennie okazują naszym wychowankom szczególną życzliwość i troskę, za co serdecznie dziękujemy.

 

 

W dniu 8 listopada 2023 r. w Zespole Szkół Specjalnych nr 85 przy ulicy Elektoralnej 12/14 odbył się Międzyszkolny Turniej „Na skrzydłach tańca”. Turniej zrealizowany został w ramach projektu Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych. Partnerem biorącym udział w projekcie były Olimpiady Specjalne  Polska – Mazowieckie. Sponsorem poczęstunku dla uczestników była Fundacja „Pożywienie darem serca”.

Uroczystego otwarcia Turnieju dokonała pani Dyrektor Agnieszka Tymińska. Nad jego prawidłowym przebiegiem czuwało Jury w składzie :

  • pan Rafał Maserak – tancerz, choreograf, instruktor tańca, osobowość telewizyjna
  • pan Jakub Strzałkowski -  Dyrektor Regionalny Olimpiady Specjalne Polska – Mazowieckie
  • pani Anna Lipińska – aktorka, dziennikarka, psycholog
  • pani Justyna Arczewska – psycholog z Poradni Psychologiczno – pedagogicznej nr 12.

W Turnieju  wzięło udział 10 zespołów z warszawskich Szkół Specjalnych. 79 tancerzy zaprezentowało swoje umiejętności w różnorodnych układach tanecznych. Uczniowie i ich opiekunowie włożyli bardzo dużo pracy w przygotowanie występów. Wszystkie zaprezentowane układy taneczne pokazały, że Turniej „Na skrzydłach tańca” był  okazją do pokazania, że kochamy taniec, że daje dużo radości i zabawy, a możliwość zaprezentowania osiągnieć przed szerszą publicznością sprawia, że tancerze czują ogromną satysfakcję i zadowolenie.

Wielką niespodzianką dla wszystkich był występ nauczycieli naszej szkoły. Wykonali Oni polski taniec ludowy kujawiak połączony z oberkiem. Wystąpili w tradycyjnych strojach ludowych.

Jury wyłoniło zwycięzców Konkursu:

  • I miejsce i Złotą Statuetkę zdobyła -  Szkoła Przysposabiająca do Pracy  nr 1, ul. Długa
  • II miejsce i Srebrną Statuetkę zdobyła -  Szkoła Podstawowa 147, ul. Karolkowa
  • II miejsce i Brązową Statuetkę zdobyła – Szkoła Podstawowa nr 177,  ul. Szczęśliwicka

Jury przyznało również 1 wyróżnienie – uczniom Szkoły Podstawowej nr 243, ul. Elektoralna.

Swojego faworyta wyłoniła też publiczność zgromadzona na widowni. Nagrodę Publiczności otrzymał zespół Szkoły Przysposabiającej do Pracy nr 5, ul. Elektoralna.

Wszystkie Zespoły otrzymały nagrodę i dyplom,  a uczestnicy upominki. Na zakończenie imprezy pan Rafał Maserak poprowadził zabawę taneczną, która była nie tylko serią kroków, ale muzyczno - ruchową opowieścią. Pan Rafał, uczestników Turnieju porwał swoją energią i "zaraził" radością płynącą z tańca.

Dziękujemy :)  i do zobaczenia w przyszłym roku !

 

 

 

Dnia 31.10.2023 r. odbył się w naszej szkole I Mazowiecki Turniej Judo Olimpiad Specjalnych. Wzięło w nim udział 22 zawodników. Klub Elektoralna reprezentowało 5 zawodników, którzy zdobyli 2 złote i 3 srebrne medale. Gratulujemy !!!

 

 

Dnia 19.10. uczniowie klas 1a. 2a, 2b wzięli udział w integracyjnych grach i zabawach ruchowych w ramach Programu Młodzi Sportowcy Olimpiad Specjalnych. W Konstancinie w American School of Warsaw nasi Młodzi Sportowcy sprawdzali i rozwijali swoje umiejętności z wielu dyscyplin sportowych. Uczniowie obu szkół mogli uczyć się od siebie nawzajem. Dziękujemy za zaproszenie i dobrze rozpoczętą współpracę!

 

 

Dnia 18 października 2023 roku w Kozienicach odbył XV Mazowiecki Turniej Badmintona Olimpiad Specjalnych. W Turnieju wzięło udział 70 zawodników z mazowieckich Klubów OS, w tym  3 zawodników Klubu Olimpiad Specjalnych Elektoralna. Nasi zawodnicy zdobyli 1 złoty i 2 brązowe medale. Gratulujemy !

 

 

Dnia 24.10.2023 r. uczniowie Naszej szkoły wzięli udział w XV Mazowieckim Mityngu Wrotkarskim Olimpiad Specjalnych organizowanym na Torze Stegny w Warszawie. W turnieju wzięło udział 40 uczniów z różnych miejscowości. Nasi reprezentanci dzielnie walczyli i zdobyli:

  • brązowy medal i piąte miejsce w wyścigu na 100m w swojej kategorii wiekowej
  • złoty i brązowy medal oraz 4 miejsce w wyścigu na 300m wśród chłopców szkoły podstawowej.

Po zawodach wszyscy otrzymali ciepły posiłek.

 

 

© 2023 Zespół Szkół Specjalnych nr 85
Wykonanie: Solmedia.pl