20 grudnia w naszej szkole odbyło się przedstawienie jasełkowe. W tym roku były to dwie opowieści.
Pierwsza część - inscenizacja pod tytułem „Jaką miarą mierzysz taką Ci odmierzą” wywołała wiele emocji. Opowiedziana historia uwrażliwiła na potrzeby innych osób, które często są blisko nas, przypomniała o konieczności dzielenia się z potrzebującymi, szczególnie w tym przedświątecznym czasie.
W drugiej części obejrzeliśmy historię narodzenia Jezusa w Betlejem. Zgodnie z tradycją byli więc Maria i Józef, trzej królowie, pasterze, anioły. Było także nawiązanie do współczesności – dary złożone małemu Jezusowi przez uczniów naszej szkoły.
Na zakończenie uroczystości głos zabrała dyrektor szkoły pani Agnieszka Tymińska, która podziękowała uczniom i nauczycielom za występ, złożyła wszystkim życzenia świąteczne i zaprosiła do wspólnego kolędowania.
Wszystkim, którzy są z nami czytając artykuł o Jasełkach życzymy zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia a w Nowym Roku dni wypełnionych radością i uśmiechem.
Podsumowanie obchodów Roku Powstania Warszawskiego w ZSS nr 85
Rok 2024 jest w Warszawie obchodzony jako Rok Powstania Warszawskiego, ustanowiony ze względu na jego wyjątkowy charakter na podstawie Stanowiska nr 64 Rady Miasta z 14 marca 2024 roku. Podjęta przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy inicjatywa ma na celu przede wszystkim upamiętnienie 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Powstanie Warszawskie wybuchło w dniu 1 sierpnia 1944 roku i trwało do 2 października 1944 roku. Powstanie było zbrojnym wystąpieniem polskiego ruchu oporu przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim podczas II wojny światowej. Była to największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej Europie. Heroiczny bój warszawiaków o wolność trwał 63 dni.
W trakcie trwającego w 2024 Roku Powstania Warszawskiego w stołecznym Zespole Szkół Specjalnych nr 85, podjęto wiele przedsięwzięć upamiętniających Powstanie Warszawskie 1944. Na zajęciach edukacyjnych przybliżono uczniom wiedzę o Powstaniu Warszawskim i jego bohaterach, w tym informacje odnoszące się do symboliki Powstania (Znak Polski walczącej, Godzina „W”, Pomnik Małego Powstańca, zdobyty po ciężkich walkach gmach Past-y, biało-czerwone opaski powstańcze).
Nasi wychowankowie uczestniczyli również w inscenizacjach do piosenek powstańczych z wykorzystaniem rekwizytów oraz śpiewali pieśni patriotyczne z towarzyszeniem akordeonu , oglądali filmy i tematyczne prezentacje multimedialne, których celem było rozwijanie uczuć patriotycznych oraz kształtowanie postaw patriotycznych. Ponadto, w ramach ww. obchodów, odbył się Konkurs Plastyczny zatytułowany „Powstanie Warszawskie 1944”, w trakcie którego uczniowie pod opieką nauczycieli wykonali, z wykorzystaniem różnych technik plastycznych (w tym o charakterze przestrzennym), niezwykle inspirujące i nawiązujące do tematyki powstańczej prace zespołowe, grupowe i indywidualne zrealizowane m. in. w Pracowni Komputerowej oraz w Pracowni Drewna. Prace uczniów zaprezentowane zostały na wystawie na korytarzach szkolnych.
W związku ze zbliżającym się zakończeniem obchodów Roku Powstania Warszawskiego, w ZSS Nr 85 miał miejsce wyjątkowy apel szkolny w ramach którego „Kapela Powstańcza” z udziałem uczniów starszych klas, w specjalnie przygotowanej wraz z wychowankami scenerii, wystąpiła z inscenizacją tematyczną przybliżającą wiedzę historyczną o najtragiczniejszym wydarzeniu w historii Warszawy. W trakcie apelu uczestnicy Konkursu Plastycznego otrzymali dyplomy.
Działania podejmowane z ZSS nr 85 związane z obchodami Roku Powstania Warszawskiego są kontynuacją przedsięwzięć podejmowanych w latach ubiegłych. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli m. in. w interaktywnych lekcjach przygotowanych przez edukatorów Muzeum Powstania Warszawskiego.
Poprzez podjęte działania, wychowankowie naszej szkoły mieli możliwość włączenia się w obchody upamiętniające 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w ramach wydarzenia specjalnego ustanowionego przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy jakim jest Rok Powstania Warszawskiego.
Organizatorzy przedsięwzięcia: Elżbieta Pędzich, Olha Smirnova, K. Kasior-Walczak, Krzysztof Kaczmarczyk, Andrzej Woliński, Krzysztof Kasprzak, Andrzej Czyżewski.
Dnia 19 listopada odbył się Jubileuszowy XX Mazowiecki Mityng Pływacki. Naszą szkołę reprezentowało 12 pływaków ze szkoły podstawowej oraz przysposabiającej do pracy. Oto medale jakimi mogą się poszczycić pływacy z Elektoralnej:
Serdecznie Gratulujemy wszystkim medalistom oraz tym, którzy uplasowali się tuż za podium, gdyż jak mówi hymn Olimpiad Specjalnych byli Oni „Dzielni w swym wysiłku”.
W środę 13 listopada w ramach programu profilaktycznego dla dziewcząt Nasze Sprawy odbyło się bardzo ciekawe spotkanie z dietetykiem.
Na lekcje zawitała pani Karolina Czyżowska dietetyk kliniczny. To dla nas cenne doświadczenie, bo zdrowie jest najważniejsze .Podczas zajęć pani Karolina przekazała nam mnóstwo informacji na temat budowania odporności poprzez zdrowa dietę, przypomniała nam o walorach warzyw i owoców sezonowych . Wiemy już które przekąski służą naszemu organizmowi, a które należy odrzucić…i dlatego spotkanie przebiegało przy tacach pełnych kolorowych owoców. Kolejne spotkanie już niedługo.
Dnia 14 listopada 2024 r. w naszej szkole odbyła się II edycja Międzyszkolnego Turnieju „Na skrzydłach tańca”. Tegoroczny Turniej realizowany był w ramach programu „Sportowo blisko domu”. Partnerem biorącym udział w przedsięwzięciu po raz kolejny były Olimpiady Specjalne Polska – Mazowieckie. Ciepły poczęstunek dla uczestników wydarzenia przygotowała Fundacja „Pożywienie darem serca”.
Uroczystego otwarcia Turnieju dokonała pani Agnieszka Tymińska – dyrektor Zespołu Szkół nr 85, a zaraz po tym na publiczność czekała niespodzianka - występ nauczycieli naszej szkoły. Wykonali Oni układ taneczny do popularnych utworów disco z lat 60, 70, 80 i 90 wprowadzając wszystkich zebranych w klimat Turnieju.
W tegorocznym konkursie wzięło udział ponad 50 uczniów z 7 warszawskich szkół specjalnych. Uczniowie prezentowali w zespołach i formacjach tanecznych układy do muzyki w rytmach disco. Zgromadzona publiczność żywiołowo oklaskiwała prezentacje tańca. Przepiękne kostiumy, wspaniała muzyka i niesamowita energia, stworzyły niezwykle barwne, niezapomniane widowisko.
Prezentacje artystyczne w oparciu o ustalone kryteria oceniało JURY, w składzie:
Jury wyłoniło najlepsze prezentacje:
Jury przyznało również wyróżnienie uczniowi Szkoły Podstawowej nr 5, przy ul. Kordeckiego. występującemu SOLO.
Swojego faworyta wyłoniła też publiczność zgromadzona na widowni. Nagrodę Publiczności otrzymał zespół Szkoły Przysposabiającej do Pracy nr 5, ul. Elektoralna.
Zwycięzcom wręczono statuetki oraz dyplomy. Każdy zespół otrzymał nagrodę rzeczową oraz podziękowanie a uczestnicy upominki.
Statuetki – figurki tancerek - wykonała pani Dorota Syta – terapeutka pracująca w pracowni ceramicznej w Warsztatach Terapii Zajęciowej prowadzonych przez Fundację Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością Intelektualną „DOM”
Wszystkim, którzy w tym dniu przybyli do naszej szkoły dziękujemy :) Do zobaczenia w przyszłym roku !
W dniu 17 października 2024 roku, tuż o świcie, nasza szkolna społeczność wyruszyła na wycieczkę – pielgrzymkę do Częstochowy. Celem podróży była Jasna Góra – Sanktuarium i Klasztor Zakonu Paulinów. Obok aspektu duchowo-religijnego, celem wycieczki było zwiedzanie i szersze zapoznanie się z klasztorem jasnogórskim i jego bogatą historią.
Podróż umilał nam śpiew znanych piosenek religijnych oraz gawęda na temat historii i ciekawostek dotyczących Klasztoru Jasnogórskiego i Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
Po dotarciu na miejsce, uczestniczyliśmy we Mszy Świętej sprawowanej w intencji naszej społeczności szkolnej. Pod obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, pozostawiliśmy wszystkie intencje, zarówno te przekazane słownie, na papierze, jak i te w naszych sercach, myślach czy uśmiechu na twarzy.
Zwiedziliśmy także m. in.: Kaplicę Matki Bożej, Bazylikę Jasnogórską, Kaplicę Różańcową, Skarbiec, Wieczernik oraz rozmieszczone na zewnątrz Stacje Różańcowe i Wały Jasnogórskie. Spacerowanie niezwykle umiliła nam piękna, słoneczna jesienna aura. Na koniec pobytu w Częstochowie wszyscy skosztowaliśmy pysznych Papieskich kremówek.
Z widoczną radością na twarzach, wróciliśmy do Warszawy, ubogaceni o nowe doświadczenia. Jasna Góra to z pewnością miejsce, gdzie historia splata się z wiarą. Niecodziennym doświadczeniem było dla nas móc poczuć ten wyjątkowy duchowy wymiar.
14 października 2024 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta Akademia z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej oraz Pasowanie na Ucznia. Uroczystość rozpoczęła przemowa Pani Dyrektor Agnieszki Tymińskiej, która skierowała do wszystkich przybyłych ciepłe i miłe słowa. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez uczniów klas pierwszych Szkoły Podstawowej i Szkoły Przysposabiającej do Pracy uroczystego ślubowania na sztandar Szkoły oraz Pasowanie na Ucznia. Ślubowali oni być godnymi Polakami, dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki. Dużym przeżyciem dla pierwszoklasistów był moment pasowania. "Pasuję Cię na ucznia" - mówiła Pani Dyrektor Agnieszka Tymińska, dotykając ołówkiem - jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów, biretów oraz upominków. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie przyjęci do grona uczniów naszej szkoły.
Część artystyczna, która umiliła wszystkim czas została przygotowana zarówno przez pierwszaków jak i ich starszych kolegów. Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności w programie artystycznym oklaskiwanym przez przybyłych na uroczystość rodziców i nauczycieli. Po uroczystym apelu uczniowie klas I wraz z wychowawczyniami i rodzicami udali się do swoich sal lekcyjnych na poczęstunek. Te ważne chwile związane ze szkołą utkwią im na długo w pamięci.
Życzymy wszystkim sukcesów i przyjemnego pobytu w murach naszej szkoły.
W środę 25.09.2024 r. na Torze Stegny w Warszawie odbył się XVI Mazowiecki Mityng Wrotkarski Olimpiad Specjalnych. Klub Elektoralna reprezentowało 2 zawodników, którzy wyścigu na 100 m zajęli 3 i 4 miejsce a w wyścigu na 300 m zajęli 2 i 3 miejsce, zdobywając tym samym 1 srebrny i 2 brązowe medale. Gratulujemy udanych startów !
W dniu 4 września 2024 r. w naszej szkolnej społeczności, mieliśmy zaszczyt gościć Panią Agatę Kornhauser–Dudę, Pierwszą Damę Polski oraz Panią Dianę Nausėdienė, Pierwszą Damę Litwy, a także delegację Gości.
W czasie trwania spotkania, uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności w szeroko rozumianej sztuce, edukacji i sporcie. Nie zabrakło występów tanecznych, prezentacji warsztatów rękodzieła, zajęć wychowania fizycznego oraz integracji sensorycznej, lekcji muzyki, a także ćwiczeń rozwijających techniki szkolne. Odbyło się również spotkanie ze szkolną reprezentacją kadry zawodników Olimpiad Specjalnych i Młodych Sportowców.
W nawiązaniu do rozpoczętego nowego roku szkolnego, uczniowie otrzymali od Pierwszej Damy wyjątkowe życzenia – aby pobyt w szkole był czystą przyjemnością, szansą na rozwój swoich pasji, zainteresowań i zdobywania nowych umiejętności.
Wizyta pozostawiła w nas wiele pięknych wspomnień, a co najistotniejsze, wywołała niezliczoną ilość uśmiechów na twarzach naszych uczniów, co jest dla nas nieocenioną wartością.