„Statystyka bez barier, bo liczą się wszyscy” pod takim hasłem 23 marca br. odbyły się warsztaty w Głównym Urzędzie Statystycznym  z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem  Downa.

Wizyta w poważnym urzędzie nieco nas tremowała, ale statystyka okazała sie wesoła i nie zabrakło dobrej zabawy. Sprawdzaliśmy nasz wzrost, wiek, wagę. Zaglądaliśmy sobie w oczy, by ustalić ich barwę, określaliśmy kolor włosów. Zostaliśmy ankieterami, którzy zbierają dane dotyczące sposobu odżywiania, spędzania wolnego czasu i obowiązków domowych. Po zebraniu i policzeniu wszystkich informacji przez pracowników urzędu  okazało się, że statystyczny uczestnik warsztatów to chłopiec w wieku 20-24 lat o wadze 50-59 kg i wzroście 160-169, który ma ciemne włosy, niebieskie oczy , lubi niebieski kolor  i banany :).  Jego ulubione zajęcie to chodzenie do kina, a wykonywane prace w domu to odkurzanie. Jak zauważyliśmy statystyka potrafi zaskoczyć i dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń.

Byliśmy również gośćmi Centralnej Biblioteki Statystycznej. Oglądaliśmy miejsce szczególne, bo pełne wyjątkowych egzemplarzy książek, map, roczników statystycznych i starodruków.

Bardzo dziękujemy organizatorom za serdeczne przyjęcie. Spotkanie tak wyjątkowych osób, które z życzliwością i cierpliwością odpowiadały na nasze pytania i tłumaczyły zawiłości statystyki było niezapomnianym przeżyciem.