WIE

Rok 2020 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Św. Jana Pawła II, by uczcić stulecie urodzin Karola Wojtyły, naszego wielkiego Rodaka, jednego z największych autorytetów naszych czasów. Również w naszej szkole powstał Projekt w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych pt. ”Wspomnienia o Janie Pawle II w 100 rocznicę urodzin”

Projekt ma na celu :

 • przybliżenie uczniom osoby Św. Jana Pawła II i Jego drogi do świętości
 • poznanie dzieciństwa, lat młodzieńczych, zainteresowań, drogi do kapłaństwa, oraz okres pontyfikatu
 • poznanie ważnych miejsc związanych z osobą i działalnością Papieża, jak również najważniejszych miejsc do których podróżował.

W związku z tym zostały podjęte następujące działania:

 • odbyła się wycieczka do Domu Sióstr Urszulanek w którym znajduje się Muzeum Jana Pawła II
 • zorganizowano wyjścia do Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego mieszczącego 26 m. nad ziemią w Świątyni Opatrzności, na wystawę w formie interaktywnej podróży śladami JPII.
 • pod kierunkiem nauczycieli, uczniowie przygotowali prace plastyczne na Konkurs Santo Subito organizowany przez Kurię Warszawską pod patronatem Kardynała Kazimierza Nycza oraz , Mazowieckiego Kuratora Oświaty, pod hasłem „Święty Jan Paweł II – patron rodziny chrześcijańskiej” .
  Wszystkie wykonane prace zostały przekazane do Kurii, gdzie nastąpi rozstrzygniecie Konkursu.
 • Aby upamiętnić rocznicę śmierci Papieża Jana Pawła II ( 02.04.2005 ) zostały przygotowane przez katechetów prezentacje multimedialne dla uczniów Szkoły Podstawowej i Szkoły Przyspasabiającej do Pracy z których uczniowie mogli się dowiedzieć o najważniejszych wydarzeniach z życia Papieża.
 • stworzenie możliwości wirtualnego pielgrzymowania śladami Ojca Świętego poprzez zdjęcia i filmy poświęcone św. Janowi Pawłowi II,
 • zorganizowanie konceru ulubionych pieśni Papieża,
 • zorganizowano konkurs wiedzy o Janie Pawle II w różnorodnych formach: quizy, memory, krzyżówek.

 Mieliśmy zaszczyt żyć w Jego czasach i dlatego naszym obowiązkiem jest opowiadać o naszym Rodaku, wielkim patriocie, przede wszystkim wielkim Polaku, człowieku pełnym miłości i mądrości który kochał cały świat, wszystkich ludzi, który jednoczył zwaśnione narody . Naszym obowiązkiem jest przekazywać tą wiedzę młodszym pokoleniom, żeby pamięć o św. Janie Pawle II była wciąż żywa i na zawsze pozostała w naszych sercach.

autorka projektu: Bożena Pawlak

 

© 2021 Zespół Szkół Specjalnych nr 85
Wykonanie: Solmedia.pl