Patron

Eunice Kennedy ShriverEunice Kennedy Shriver (1921 - 2009) 

Eunice Kennedy Shriver urodziła się w USA, 10 lipca 1921 roku. Była siostrą prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna Kennedy. Ukończyła Uniwersytet w Stanford w dziedzinie socjologii. W 1953 roku poślubiła Roberta Shriver. Mieli 5-cioro dzieci.
Jej zainteresowanie problematyką osób z niepełnosprawnością intelektualną wynikało
z faktu posiadania niepełnosprawnej intelektualnie siostry Rosemary. Eunice Kennedy Shriver, jako nieliczna z rodziny, towarzyszyła siostrze przez całe życie, aż do jej śmierci w 2005 roku.
Obserwując swoją siostrę w codziennych zabawach i zajęciach (m. in. razem pływały, grały w piłkę, jeździły na nartach) Eunice doszła do wniosku, że gdyby niepełnosprawni mieli takie same doświadczenia jak inni ludzie, mogliby osiągnąć o wiele więcej niż ktokolwiek mógłby się spodziewać.


Na przykładzie swojej siostry mogła przekonać się jak trudna, smutna i samotna jest rzeczywistość osób z niepełnosprawnością intelektualną. Związana ona była przede wszystkim z izolowaniem tych osób od rodzin i umieszczaniem ich w zakładach opiekuńczych. Eunice dostrzegała w osobach z niepełnosprawnością wielki potencjał, szereg talentów i to, jak mawiała, „wiele darów do zaoferowania”.
Właśnie na podstawie tych wszystkich obserwacji i przemyśleń powstała jej wizja nowego podejścia do osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jej celem stało się m.in.:

  • stworzenie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną warunków rozwoju
  • stworzenie możliwości wykazania odwagi oraz doświadczania radości ze współzawodnictwa z innymi
  • kształtowanie umiejętności dzielenia się z innymi darami przyjaźni i miłości

W 1946 roku powstała Fundacja im. Josepha Kennedy, której celem statutowym było zapobieganie niepełnosprawności intelektualnej poprzez określenie jej przyczyn oraz szeroko pojęta poprawa egzystencji osób z niepełnosprawnością intelektualną. W tym czasie i w latach późniejszych, z inicjatywy Eunice powstało szereg placówek naukowych oraz centrów badawczych przy amerykańskich uniwersytetach medycznych zajmujących się tą problematyką.

W 1963 roku zorganizowała pierwsze półkolonie dla młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie. Przekonała się wówczas jak duże znaczenie dla ich rozwoju ma aktywność fizyczna i zdrowa rywalizacja sportowa.

W 1968 roku zorganizowano I Międzynarodowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Chicago, w których udział wzięło aż 1000 zawodników. Od tego czasu zawody o różnej randze odbywają się systematycznie.

W 1977 roku po raz pierwszy zostały przeprowadzone Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Colorado.

Dziś Olimpiady Specjalne:

  • zrzeszają ponad 4 mln zawodników, milion członków rodzin oraz ponad milion trenerów i wolontariuszy w 170 krajach świata
  • w ramach ruchu Olimpiad uprawianych jest 30 dyscyplin sportowych
  • zapewniają też całoroczne szkolenia w różnych dyscyplinach olimpijskich osobom z niepełnosprawnością intelektualną.

Partnerzy

MEN MKO Biuro Edukacji Szkoła W Ruchu
© 2024 Zespół Szkół Specjalnych nr 85
Wykonanie: Solmedia.pl