Galeria

Dnia 09.02.2015r.  uczniowie klas P3a, P3d, P3b, P1b, P1c, GIIIB ZSS Nr 85 pod opieką nauczycieli p. E. Pędzich i p. J. Górskiej uczestniczyli w zajęciach, które odbyły się w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych  przy ulicy Chełmskiej na aktywnej Wystawie edukacyjnej „PLAN FILMOWY” z wykorzystaniem scenografii z filmu pt „Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy. Film, który uczniowie niedawno obejrzeli w kinie wywarł na wszystkich ogromne wrażenie. Ekranizacja Jana Komasy jest hołdem dla wszystkich, którzy walczyli w obronie ojczyzny w Powstaniu Warszawskim.

Plan filmowy to niecodzienne miejsce wypełnione sprzętem, dekoracjami, rekwizytami filmowymi. Oprócz elementów składających się na wyposażenie planu filmowego, edukacja realizowana jest przy pomocy materiałów  dźwiękowych, filmowych i multimedialnych. Na dużym ekranie obejrzeliśmy współczesne materiały filmowe (krótkie dialogi ekipy filmowej w trakcie realizacji filmu „Miasto-44”) oraz materiały archiwalne z Powstania Warszawskiego.
Wędrówkę uczniów po planie filmowym poprzedziły wizyty w garderobie i filmowej charakteryzatorni. Uczniowie przebrani w kostiumy stylizowane na mundury powstańców, poddani charakteryzacji (malowanie twarzy) wcielili się na krótko w postaci z filmu wchodząc do pomieszczeń odwzorowujących warszawskie mieszkanie częściowo  zbombardowane w domu w czasie II wojny światowej przechodząc również specjalnie skonstruowanym sztucznym kanałem,  którym w filmie Jana Komasy przedzierali się mali powstańcy. W trakcie warsztatów filmowych uczniowie dowiedzieli się jak wiele osób o różnych zawodach pracuje nad tym, aby mógł powstać film. Oprócz reżysera i aktorów, autora scenariusza, operatora i twórcy scenografii są to m.in.: montażysta, dźwiękowiec, oświetlacz, klapser, wózkarz. Poznali także niektóre pojęcia „języka filmowego” jak: klatka, kadr, cięcie, zbliżenie, ujęcie. Uczniowie mieli okazję poczuć się jak twórcy filmowi  i znaleźć się w miejscach na co dzień dostępnych tylko dla ekipy filmowej. Pełni przeżyć, wrażeń i emocji wróciliśmy do szkoły, gdzie na zajęciach lekcyjnych wychowankowie odgrywali scenki rodzajowe wcielając się w role filmowców z wykorzystaniem szkolnego sprzętu tj.: kamera, aparat fotograficzny, projektor, tablica multimedialna oraz kostiumów i szkolnych rekwizytów teatralnych co było inspiracją do ciekawej dyskusji oraz przygotowania reportażu filmowego. Zajęcia filmowe umożliwiły młodzieży odkrywanie tajników powstawania filmu i pracy filmowców w autentycznej scenografii, fragmentu  przestrzeni filmu – planu, gdzie kręcono część scen obrazu poświęconego Powstaniu Warszawskiemu, co zwiększyło zainteresowanie uczniów tą dziedziną sztuki filmowej. Uwzględniając aspekt historyczny, interaktywny projekt formy zajęć zaproponowany przez WFDiF  jest szczególnie wartościowy.

 

Partnerzy

MEN MKO Biuro Edukacji Szkoła W Ruchu
© 2024 Zespół Szkół Specjalnych nr 85
Wykonanie: Solmedia.pl