Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny przyłączyli się do udziału w Akcji społeczno - edukacyjnej „ŻONKILE” zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Dla upamiętnienia przypadającej w tym roku 75.rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim w ZSS Nr 85 podjęto szereg przedsięwzięć w których wzięli udział zaproszeni goście, uczniowie i nauczyciele sąsiadującej szkoły ZSS Nr 63 im. Ireny Sendlerowej.
Uczniowie Szkoły Przyspasabiającej do Pracy oraz klas gimnazjalnych uczestniczyli w warsztatach „Łączy nas pamięć” w trakcie których wspólnie wykonali papierowe żonkile, które wręczali młodszym kolegom, nauczycielom i rodzicom 19 kwietnia na znak wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim w 1943 roku.
Żonkile są symbolem szacunku i pamięci o powstaniu w getcie.
Dla uczczenia pamięci o bojownikach powstania w getcie warszawskim odbył się apel, na którym uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną oraz otrzymali ulotki tematyczne. Przypomniana została również postać bohaterki, niosącej pomoc dzieciom żydowskim i dorosłym w getcie warszawskim, Ireny Sendlerowej uhonorowanej tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata oraz Janusza Korczaka, wybitnego pedagoga do końca opiekującego się wychowankami założonego przez siebie Domu Sierot.
Wśród papierowych żonkili i żywych kwiatów w dniu 19 kwietnia i w dniach następnych na korytarzach szkolnych prezentowane były gazetki okolicznościowe, plakaty, materiały POLIN, portrety bohaterów niosących pomoc dzieciom w czasie powstania w getcie.
Żywą lekcją historii dla naszej młodzieży były zajęcia edukacyjne przygotowane przez Muzeum POLIN „ŻONKILE”. Opowieść o Powstaniu w Getcie Warszawskim, w których nasi wychowankowie czynnie uczestniczyli wykazując się wcześniej zdobytą wiedzą. Uczniowie obejrzeli film animowany „ Nie było żadnej nadziei’” dowiadując się o przebiegu powstania, jego bohaterach m. in. Mordechaju Anielewiczu i Marku Edelmanie oraz heroizmie ludności cywilnej biorącej udział w powstaniu. Zwiedzili również wystawę stałą, gdzie spacerując po uliczkach przedwojennej żydowskiej dzielnicy Muranów, w miejscu w którym obecnie mieści się muzeum POLIN, mieli okazję zapoznać się z kulturą żydowską tamtego okresu.
Uczniowie ZSS Nr 85 złożyli hołd bohaterom powstania składając kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego. Podjęte działania były znakomitą lekcją historii i nauki tolerancji, kształtowaniem wrażliwości i solidarności z potrzebującymi pomocy oraz miały na celu podtrzymanie pamięci o bohaterach, którzy stanęli do walki o ludzką godność i którzy są częścią naszej wspólnej historii.
Organizatorzy podejmowanych przedsięwzięć: p. Elżbieta Pędzich (koordynator), p. Kamila Sobiecka, p. Krystyna Grabińska, p. Magdalena Fuks, p. Agnieszka Lewandowska, p. Agnieszka Łysio, p. Klaudia Grudkowska, p. Kinga Kasior - Walczak. p. Barbara Skoczylas – Rosa, p. Jolanta Chmielińska,