Aktualności

W dniu 26.10.2022 roku, uczniowie kl. P1C oraz kl. P2A, pod opieką p. E. Pędzich i p. K. Kasior-Walczak, uczestniczyli w wycieczce do Muzeum im. Marii Grzegorzewskiej znajdującym się w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Uczelnia została założona w 1922 roku (pierwotna nazwa Państwowy Instytut Pedagogiki Specjalnej ) przez Marię Grzegorzewską, którą w uznaniu wybitnych zasług Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ogłosił Patronką Roku 2022. Uczelnia w tym roku obchodzi 100 – lecie swojego istnienia .
Zwiedzając muzeum poświęcone wybitnej twórczyni pedagogiki specjalnej w Polsce, która całe swoje życie poświęciła organizowaniu szkolnictwa dla dzieci specjalnej troski, mieliśmy okazję obejrzeć pamiątki związane z życiem i twórczością Marii Grzegorzewskiej: obrazy, grafiki, książki, odznaczenia państwowe, witryny, elementy mebli a także zdjęcia przedstawiające najważniejsze wydarzenia związane z historią uczelni od 1922 roku do współczesności i reprodukcje fotografii przedstawiające jej pracowników (w tym współpracującego z Instytutem Janusza Korczaka).
Na zakończenie wycieczki uczniowie naszej szkoły oddali hołd wybitnej pedagog, składając wiązankę kwiatów pod Jej popiersiem, znajdującym się w holu budynku. Wcześniej uczniowie odwiedzili poświęcony Marii Grzegorzewskiej Kamień Pamiątkowy przy ulicy nazwanej jej imieniem (ul. M. Grzegorzewskiej 3 na warszawskim Ursynowie) oraz obejrzeli znajdujący się przy stacji Metro Imielin Mural upamiętniający Jej postać. W muzeum zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci przez jego Dyrektora oraz wykładowców Akademii Pedagogiki Specjalnej, za co serdecznie dziękujemy.

 

  

Partnerzy

MEN MKO Biuro Edukacji Szkoła W Ruchu
© 2024 Zespół Szkół Specjalnych nr 85
Wykonanie: Solmedia.pl