Aktualności

Od wielu lat uczniowie Naszej Szkoły uczestniczą w zajęciach edukacyjnych organizowanych przez Muzeum dla Dzieci im. Janusza Korczaka mieszczącym się Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Muzeum Etnograficzne to miejsce fascynujące, pełne tajemniczych obiektów i unikalnych wystaw, które uwrażliwia na piękno zarówno kultury polskiej jak i kultur świata. W muzeum realizowane są różnorodne formy artystycznej edukacji – działań plastycznych, literackich, teatralnych i muzycznych.
W dniu 1 kwietnia 2022 roku uczniowie kl. 8a Szkoły Podstawowej, kl. P2E oraz przedstawiciele kl. P1A Szkoły Przysposabiającej do Pracy pod opieką nauczycieli p. A. Podpory, E. Pędzich oraz J. Matusiak, uczestniczyli w Lekcji Wielkanocnej, poznając tajemnice, jakie kryją się za poszczególnymi zwyczajami towarzyszącymi świętom Wielkiej Nocy. Zwiedzając w Pracowniach Etnograficznych wystawy, w otoczeniu licznie zgromadzonych eksponatów, uczniowie wprowadzeni zostali w świat tradycyjnych obrzędów i zwyczajów związanych z okresem Wielkanocy.
Ponadto, uczestnicząc w zajęciach plastycznych, uczniowie mieli także okazję do poznania sposobu zdobienia pisanek metodą batikową, czyli za pomocą rozgrzanego wosku, poznając równocześnie zwyczaje naszych przodków. Wykonaną przez siebie wielkanocną ozdobną zawieszkę uczestnicy zajęć mogli zabrać do własnych domów.
Wcześniej, w ramach spotkań muzycznych z cyklu - Koncerty interaktywne „Muzyka na żywo”, Nasi Wychowankowie uczestniczyli w interaktywnym koncercie z zabawami wielkanocnymi „Gra kapela”, dzięki którym mieli możliwość poznania dawnych instrumentów, a także regionalnych strojów ludowych. Na przygodę z muzyką tradycyjną różnych regionów Polski, rytmy tańców i zabaw ludowych, zaprosiła Nas Kapela Pauli Kinaszewskiej.
Udział w zajęciach organizowanych przez Muzeum budzi u Naszych Wychowanków ciekawość, skłania do zadawania pytań i prowadzenia dialogu, wywołuje i pobudza pozytywne emocje, wyobraźnię, rozwija zainteresowania oraz inspiruje do twórczej aktywności.

 

© 2023 Zespół Szkół Specjalnych nr 85
Wykonanie: Solmedia.pl