Aktualności

Mija 212 rocznica urodzin najwybitniejszego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina, który jest nie tylko znanym twórcą kultury, lecz także najpopularniejszym kompozytorem wszechczasów. Pianista-wirtuoz, nazywany poetą fortepianu, jest dziś najbardziej rozpoznawalnym na świecie Polakiem.
Uczniowie kl. P3D, pod opieką nauczycieli p. Magdaleny Banaszek oraz p. Elżbiety Pędzich, uczestniczyli w wycieczce do Kościoła św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu, gdzie znajduje się epitafium z wmurowaną urną z sercem Fryderyka Chopina. Na tablicy widnieje cytat z Ewangelii św. Mateusza „Gdzie skarb twój, tam serce twoje”. W ramach realizowanych w naszej szkole zajęć edukacyjnych z cyklu „Wielcy Polacy”, podejmowane są różnorodne przedsięwzięcia dla uczczenia pamięci oraz przybliżenia postaci kompozytora takie jak: Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „A muzyka Chopina wciąż gra…” oraz Konkurs Wiedzy o Fryderyku Chopinie z udziałem uczniów ZSS nr 85 oraz ZSS nr 63. Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody związane z postacią Fryderyka Chopina: książki, płyty, gry dydaktyczne, gadżety. Ponadto wychowankowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczkach do Żelazowej Woli, gdzie zwiedzili Dworek – miejsce urodzenia małego Fryderyka, a także w wycieczkach się pod secesyjny pomnik F. Chopina w Łazienkach Królewskich.
Wydarzeniem artystycznym w ZSS nr 85 był Koncert Pianistyczny upamiętniający rocznicę urodzin Fryderyka Chopina z udziałem uczniów i nauczycieli zaprzyjaźnionych szkół, którego gościem specjalnym była wybitna pianistka o międzynarodowej sławie prof. Joanna Maklakiewicz z Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie. W trakcie koncertu artystka wykonała najbardziej znane utwory Fryderyka Chopina. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa prac plastycznych przygotowanych przez uczniów wykonanych różnymi technikami. Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami przygotowali również inscenizację teatralną wcielając się w postaci rodziny Fryderyka Chopina. Scenografia i kostiumy nawiązywały do epoki, w której żył mistrz i wprowadzały gości w nastrój minionych lat.
Uczniowie mieli także okazję do wysłuchania fragmentów występów laureatów XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego im. Fryderyka Chopina, który odbył się w Warszawie, oglądali tematyczne prezentacje multimedialne, rozwiązywali quizy o F. Chopinie. Poprzez podejmowane działania, uczniowie mają możliwość przybliżania wiedzy o życiu i twórczości wielkiego kompozytora, wzbogacają słownictwo, rozbudzają zainteresowanie muzyką klasyczną, kształcą wrażliwość muzyczną, próbują sami tworzyć muzykę z wykorzystaniem różnorodnych instrumentów muzycznych.

 

© 2022 Zespół Szkół Specjalnych nr 85
Wykonanie: Solmedia.pl