Aktualności

Od wielu lat na terenie ZSS nr 85 pod opieką p. E. Pędzich funkcjonuje Ogródek Skalny. Ogródek stanowi pomoc dydaktyczną, pozwalającą w przystępny sposób zapoznać uczniów z elementami uprawy roślin kwiatowych. Uczniowie z zaangażowaniem włączają się we wszystkie prace ogrodnicze: sadzą kwiaty cebulowe, sadzonki traw i krzewów, wykonują prace pielęgnacyjne tj. pielenie, podlewanie, zabezpieczają rośliny przed zmarznięciem oraz wykonują wiosenne i jesienne prace porządkowe. Prowadzone w ramach przedmiotu kreatywność działania ogrodnicze z udziałem uczniów mają wymiar nie tylko estetyczny, ale także edukacyjny i dydaktyczny.
W ogródku skalnym wśród bogatej roślinności (kwiaty, byliny wieloletnie, trawy i krzewy ozdobne), występują m. in.: smagliczka skalna, rojnik, rozchodnik, rogownica, floks skrzydlasty, skalnice, barwinek, żurawki, gipsówka, fiołki, miłek, stokrotki, irysy, pierwiosnki, omiegi, przylaszczki, sasanki, zawilce, dzwonki, czarnuszka, macierzanka, ciemiernik, krzewuszka, ognik szkarłatny, kokoryczka, ostróżka, żagwin, macierzanka, powojnik, tawuła, juki, berberys, pigwowiec, irga, jałowiec płożący.

W celu wzbogacenia wartości dydaktycznych ogródka skalnego, tuż przy nim utworzone zostały klomby jak również rabaty kwiatowe skupiające rośliny cebulowe: przebiśniegi, śnieżyce, krokusy, hiacynty, żonkile, narcyzy, szafirki, tulipany a także funkie i róże oraz kwiaty kwitnące jesienią. Ogród otaczają: jaśminowiec, bez oraz jodła syberyjska. Ogródek Skalny zdobią różnorodne kamienie komponujące się
z posadzoną roślinnością, których ułożenie zaprojektowano z udziałem uczniów.

Dodatkowo, utworzona kompozycja skalno - roślinna stanowi nie tylko element ozdobny, podlegający zmianom w zależności od pory roku, ale również pomoc dydaktyczną wykorzystywaną w czasie zajęć ogrodniczych. Na zajęciach ogrodniczych, uczniowie w praktyczny sposób dowiadują się: jak rosną rośliny, czego potrzebują do wzrostu, co im w tym pomaga i ile pracy trzeba włożyć w opiekę nad ich pielęgnację. Ponadto uczniowie poznają budowę roślin, kształtują postawy szacunku wobec świata przyrody, rozwijają swoje zainteresowania otaczającym światem przyrody, doskonalą umiejętności związane z rozpoznawaniem gatunków kwiatów, krzewów i drzew oraz praktykę pielęgnacji. Uczniowie, czerpiąc radość z efektów swojej pracy, dokumentują prowadzone obserwacje poprzez fotografowanie, a następnie opracowują albumy kwiatowe. Praktyczna forma zajęć dydaktycznych umożliwia uczniom bezpośredni kontakt z przyrodą, umożliwiający poznanie różnych gatunków roślin oraz praktyczne sposoby pielęgnacji kwiatów. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

 

 

 

© 2021 Zespół Szkół Specjalnych nr 85
Wykonanie: Solmedia.pl