Aktualności

W 2021 roku przypada 78 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Od wielu lat uczniowie i społeczność naszej szkoły uczestniczy w Akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” organizowanej corocznie przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności oraz potrzebę dialogu ponad podziałami.


Żonkile związane są z postacią Marka Edelmana ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który przeżył likwidację getta. W kolejne rocznice powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również 19 kwietnia przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, składając bukiet z kwitnących w tym samym czasie, gdy obchodzona jest rocznica wybuchu powstania żonkili , by oddać hołd poległym towarzyszom pielęgnując pamięć o wydarzeniach 1943 roku. Wraz z nim przychodziło coraz więcej osób z żółtymi kwiatami.
Prowadzona Akcja „Żonkile” ma na celu kontynuowanie tej tradycji. Żonkile stały się dla nas współczesnych symbolem pamięci, szacunku i nadziei. Odwołując się do tego wyrazistego symbolu, mieszkańcy Warszawy i innych miejscowości wykonują prosty gest, przypinając mały, żółty kwiat do swoich ubrań. Także uczniowie starszych klas naszej szkoły jak co roku wykonali papierowe żonkile, wręczając kwiaty młodszym kolegom i całej społeczności szkolnej.
Wychowankowie złożyli również hołd bohaterom powstania składając wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego. W Parku Świętokrzyskim odwiedzili Pomnik Janusza Korczaka, prekursora działań na rzecz praw dziecka ofiarnie niosącego pomoc dzieciom warszawskiego getta. Ponadto wychowankowie Szkoły Podstawowej oraz Szkoły Przysposobienia do Pracy wzięli udział w Konkursie Plastycznym „Żonkile Pamięci” przywołującym pamięć o heroizmie bohaterów tamtych dni organizowanym przez Państwowe Ognisko Artystyczne „Nowolipki”. Na zakończenie akcji wychowankowie obejrzeli mural z wizerunkiem dziewięciu żydowskich kobiet przy stacji metra Centrum w Warszawie. Przedstawione kobiety walczyły w powstaniu w getcie warszawskim oraz wspierały powstańców poza murami getta. Głównym celem podejmowanych działań jest propagowanie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim. Pamięć o Powstaniu jest jednym z elementów kształtujących tożsamość mieszkańców stolicy i całej Polski oraz służy budowaniu wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów.
Organizatorzy przedsięwzięcia: p. E. Pędzich, p. J. Górska, p. A. Podpora, p. K. Kasior – Walczak, p. A. Czyżewski.

 

 

© 2022 Zespół Szkół Specjalnych nr 85
Wykonanie: Solmedia.pl