Aktualności

W 78. rocznicę powstania w getcie warszawskim uczniowie klas P1B I P1D, pod opieką nauczycieli p. E. Pędzich i p. J. Górskiej, uczestniczyli w spacerze ulicami warszawskiej Woli, gdzie w czasie II wojny światowej mieściło się Małe Getto. Celem spaceru było upamiętnienie i oddanie hołdu dawnym żydowskim mieszkańcom Warszawy, którzy stanęli do walki w powstaniu wiosną 1943 roku. W odwiedzanych miejscach składaliśmy wiązanki kwiatów oraz wykonane przez uczniów papierowe żonkile.


Odwiedziliśmy skwer przy ul. Nowolipki 28, gdzie ukryto w czasie działań wojennych utworzone dzięki inicjatywie historyka dr Emanuela Ringelbluma i przy udziale organizacji konspiracyjnej „Oneg Szabat”, Podziemne Archiwum Getta Warszawy (dokumenty dotyczące życia w getcie). Następnie udaliśmy się na ul. Chłodną przy skrzyżowaniu z ul. Żelazną, gdzie znajduje się pomnik wirtualna „Kładka Pamięci”. Instalacja artystyczna, z zainstalowanym fotoplastykonem, upamiętnia drewniany most łączący w 1942 roku Małe i Duże Getto. Z mostu można było zobaczyć świat poza murami getta, stąd we wspomnieniach mieszkańców został nazwany „mostem westchnień”. Mogliśmy tam oglądać archiwalne zdjęcia zrobione jeszcze przed powstaniem z 1943 roku przedstawiające życie mieszkańców getta.
Przy ulicy Waliców 11 mogliśmy obejrzeć zachowany mur budynku należącego do dawnego browaru Hermana Junga, stanowiący granicę getta od listopada 1940 do sierpnia 1942. W latach 1999–2000 mur został wkomponowany w nowoczesny biurowiec. Przy ul. Waliców 14 obejrzeliśmy zabytkową kamienicę, w której mieszkał m.in. Władysław Szlengel – poeta warszawskiego getta. Przy ulicy Żelaznej 63 mogliśmy obejrzeć zachowany mur na budynku niewłączonej do getta Fabryki Wyrobów Żelaznych „Duschik i Szolce”, gdzie znajdowała się jedna z głównych bram prowadzących do Małego Getta.
Na koniec spaceru dotarliśmy do Pomnika Ewakuacji Bojowników Getta Warszawskiego znajdującego się przy ul. Prostej 51. Monument upamiętnia ewakuację grupy żydowskich powstańców z warszawskiego getta na stronę „aryjską” w maju 1943 roku. Wśród uratowanych był m.in. Marek Edelman, ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej. W trakcie spaceru oglądaliśmy również „pomniki granic getta w Warszawie”, w postaci tablic pamiątkowych i płyt pokazujących przebieg murów getta na warszawskiej Woli.
Odwiedzając miejsca upamiętniające tragiczne wydarzenia wiosny 1943 roku, wyraziliśmy nasze współczucie i szacunek bohaterom tamtych dni – mieszkańcom getta oraz oddaliśmy hołd powstańcom broniącym uniwersalnych ideałów: godności i człowieczeństwa.

 

Partnerzy

MEN MKO Biuro Edukacji Szkoła W Ruchu
© 2025 Zespół Szkół Specjalnych nr 85
Wykonanie: Solmedia.pl