W dniu 5 czerwca 2019 roku przedstawiciele klasy gimnazjalnej GIIIA i przysposabiającej do pracy P3d ZSS nr 85 pod opieką nauczycielki p. E. Pędzich udali się na wycieczkę pod pomnik Janusza Korczaka, który znajduje się przed budynkiem dawnego Domu Sierot przy ulicy Jaktorowskiej 6 (d. Krochmalnej 92). Dom Sierot dla dzieci żydowskich, w którym obecnie mieści się Dom Dziecka nr 2, założył w roku 1912 roku Janusz Korczak (Henryk Goldszmit) pisarz, lekarz, pedagog i działacz społeczny.  Dla dzieci polskich, działający na podobnych zasadach,   utworzony został w 1919 roku Nasz Dom.

 Wychowankowie naszej szkoły oddali hołd Januszowi Korczakowi, twórcy oryginalnego, nowatorskiego systemu wychowawczego w pracy z dziećmi oraz programu badań nad ich rozwojem społecznym,  składając przed jego pomnikiem żywe kwiaty.

Wycieczka była okazją do spotkania i rozmowy z p. Martą Ciesielską, kierownikiem Ośrodka Dokumentacji i Badań Korczakianum – Pracowni naukowej  Muzeum Warszawy, która podobnie jak Dom Dziecka nr 2,  mieści się  w historycznym budynku Domu Sierot. Pracownia gromadzi, bada udostępnia  i popularyzuje materiały dokumentujące spuściznę życiową Janusza Korczaka. W budynku mieści się również siedziba  Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka.

W  głównej auli, współużytkowanej z domem dziecka działającym w całym obiekcie tego historycznego budynku uczniowie zwiedzili wystawę stałą.  Ekspozycja poświęcona jest biografii i twórczości Janusza Korczaka oraz historii prowadzonych przez niego  instytucji.  .

W poprzednich latach  wychowankowie naszej  szkoły uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych oraz warsztatach przygotowanych przez Korczakianum przybliżając sylwetkę Janusza Korczaka, poznając prawa dziecka oraz zasady wychowawcze panujące w prowadzonym   w latach 1912 – 1949 Domu Sierot z co serdecznie dziękujemy.