Uczniowie klas 7a, 8b, oraz P3f naszej szkoły zwiedzili przygotowaną przez Muzeum POLIN, interaktywną wystawę czasową „W Polsce króla Maciusia. 100- lecie odzyskania niepodległości”. Wystawa oparta na wielozmysłowym doświadczeniu, to podróż przez świat fantazji ukazany w książce „ Król Maciuś Pierwszy” Janusza Korczaka . Historię dziesięcioletniego króla bohatera ksiażki wychowankowie mogli prześledzić, dzięki krótkim cytatom do odsłuchania w słuchawkach.

Co zrobić, żeby wszystkim było dobrze? Jak urządzić państwo, żeby ludzie byli w nim szczęśliwi?
Czy łatwo jest rządzić? – pyta Maciuś, bohater książki. Razem z nim szukaliśmy odpowiedzi na pytania związane z trudami rządzenia państwem. Dzięki bajkowym ilustracjom zanurzyliśmy się w świat powieści.

Na wystawie uczniowie mieli okazję do podejmowania wielu atrakcyjnych działań twórczych. Dzięki angażującym i pobudzającym wyobraźnię grom i zabawom - maszynie do głosowania, kalejdoskopowi czy wadze z wydatkami państwa wspólnie zastanawialiśmy się, czym jest władza, czy powinno się nią dzielić, co to są reformy, ile kosztują i czy zawsze się udają. Przy pomocy specjalnie stworzonej instalacji nasi wychowankowie mieli okazję do rozmowy o tym kto dba o państwo na co dzień, przybliżyli rolę obywateli w jego tworzeniu mając poczucie ze także sami mogą mieć na nie wpływ.

Dzięki ilustrowanej przestrzeni książki bogatej w zmysłowe doświadczenia wychowankowie mogli usiąść na tronie króla, pobujać się na huśtawce, czy powąchać zapachy czekolady, którą król Maciuś chciał zapewnić każdemu dziecku w swoim kraju.

Wystawa „ W Polsce króla Maciusia,  100 - lecie odzyskania niepodległości”  to opowieść o sprawach ważnych i dotyczących każdego z nas stwarzająca przestrzeń  do międzypokoleniowej rozmowy, samodzielnych odkryć i doświadczeniu w działaniu.