Uczniowie szkoły przysposobienia do pracy i klas gimnazjalnych pod opieką nauczycieli p. E. Pędzich, p. A. Lewandowskiej i p. A. Łysio uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych „Na orientalnym bazarze” zorganizowanych przez Muzeum dla Dzieci im. Janusza Korczaka mieszczącym się w Państwowym Muzeum Etnograficznym.

Uczestnicząc w wyjątkowych zajęciach różniących się od dotychczasowych, uczniowie mieli możliwość poznania smaków, zapachów i kolorów. Uczestnicy poznawali zapachy: aromatycznych zielonych i czarnych herbat, ziarenek kawy mielonej w młynkach a także przypraw kuchennych ucieranych w moździerzach które dotykali i porównywali. 

Podczas warsztatów wychowankowie naszej szkoły wykonali pachnące karty, które ozdobili przyprawami i ziołami. Każdy uczestnik zabrał również ze sobą skomponowaną według własnego gustu herbacianą mieszankę z ziołowymi dodatkami. Największe zainteresowanie wzbudził zaprezentowany przez edukatorów samowar do parzenia herbaty i związane z nim tradycje.

Poprzez ciekawe i rozwijające zabawy stymulujące zmysł węchu uczniowie poznawali nazwy nowych przypraw i ziół, obserwowali różnicę w ich konsystencji, strukturze i kolorze, porównywali ich ciekawe aromaty przyswajając nowe informacje poprzez analizowanie i dedukowanie.

 Wizyta w muzeum dla dzieci to podróż, którą każdy uczestnik zapamięta na długo.