Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny przyłączyli się do udziału w Akcji społeczno - edukacyjnej „ŻONKILE” zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Dla upamiętnienia przypadającej w tym roku 75.rocznicy Powstania w Getcie  Warszawskim w ZSS Nr 85 podjęto  szereg przedsięwzięć w których wzięli udział zaproszeni  goście,  uczniowie i nauczyciele  sąsiadującej szkoły ZSS Nr 63 im. Ireny Sendlerowej.

Uczniowie Szkoły Przyspasabiającej do Pracy oraz klas gimnazjalnych uczestniczyli w warsztatach „Łączy nas pamięć” w trakcie  których wspólnie wykonali papierowe żonkile, które wręczali młodszym kolegom, nauczycielom i rodzicom 19 kwietnia na  znak wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim w 1943 roku.

Żonkile są symbolem szacunku i pamięci o powstaniu  w getcie.

Dla uczczenia pamięci o bojownikach powstania  w getcie warszawskim odbył się apel, na którym uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną oraz otrzymali ulotki tematyczne. Przypomniana została  również postać bohaterki, niosącej pomoc dzieciom żydowskim i dorosłym w getcie warszawskim, Ireny  Sendlerowej  uhonorowanej tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata oraz Janusza Korczaka, wybitnego pedagoga do końca opiekującego się wychowankami założonego przez siebie Domu Sierot.

Wśród papierowych żonkili i żywych kwiatów w dniu 19 kwietnia i w dniach następnych  na korytarzach szkolnych prezentowane były gazetki okolicznościowe, plakaty, materiały POLIN, portrety bohaterów niosących pomoc dzieciom w czasie powstania w getcie.

Żywą lekcją historii dla naszej  młodzieży  były zajęcia edukacyjne przygotowane przez Muzeum POLIN „ŻONKILE”. Opowieść o Powstaniu w Getcie Warszawskim,  w których nasi wychowankowie czynnie uczestniczyli wykazując się wcześniej zdobytą wiedzą. Uczniowie obejrzeli film animowany „ Nie było żadnej nadziei’” dowiadując się o przebiegu powstania, jego bohaterach m. in. Mordechaju  Anielewiczu i  Marku Edelmanie oraz heroizmie ludności cywilnej biorącej udział w powstaniu. Zwiedzili również wystawę stałą,  gdzie spacerując po uliczkach przedwojennej żydowskiej dzielnicy  Muranów, w miejscu w którym obecnie mieści się muzeum POLIN,  mieli okazję zapoznać się z kulturą żydowską tamtego okresu.

Uczniowie ZSS Nr 85 złożyli hołd bohaterom powstania składając kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.  Podjęte działania były znakomitą lekcją historii i nauki tolerancji, kształtowaniem wrażliwości i solidarności z potrzebującymi pomocy  oraz miały na celu podtrzymanie pamięci o bohaterach, którzy stanęli do walki  o ludzką godność  i którzy są częścią naszej wspólnej historii.

Organizatorzy podejmowanych przedsięwzięć: p. Elżbieta  Pędzich (koordynator), p. Kamila Sobiecka, p. Krystyna Grabińska,  p. Magdalena Fuks, p. Agnieszka Lewandowska,  p. Agnieszka Łysio, p. Klaudia Grudkowska,  p. Kinga Kasior - Walczak.  p. Barbara Skoczylas – Rosa, p. Jolanta Chmielińska,