Rok 2017 ustanowiony został przez Sejm i Senat RP Rokiem Tadeusza Kościuszki, w związku  z przypadającą 200. rocznicą jego śmierci. Tadeusz Kościuszko (1746 – 1817) był polskim i amerykańskim generałem, Najwyższym Naczelnikiem  Siły Zbrojnej Narodowej ogólnonarodowego powstania, zwanego insurekcją kościuszkowską.  Walczył o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Uczniowie klas Szkoły Przysposabiającej do Pracy nr 5  pod opieką nauczycieli p. K. Grabińskiej, p .E. Pędzich  i p. M. Kłódkiewicz uczestniczyli w wycieczce na wystawę plenerową „Tadeusz Kościuszko – Człowiek idei” przygotowanej przez Muzeum Historii Polski z okazji  obchodów Roku Kościuszki. Wystawa zaprezentowana została  na Krakowskim Przedmieściu  w specjalnie zaaranżowanym pawilonie - instalacji.  Zwiedzanie ekspozycji  miało na celu przybliżenie uczniom  sylwetki wielkiego Polaka, obywatela Francji, Ameryki i Europy – człowieka idei i działania, który służbie wolności poświęcił całe życie.                            

W związku  z obchodami Muzeum Historii Polski przygotowało pakiet edukacyjny dla uczniów i nauczycieli, dotyczący Tadeusza Kościuszki i czasów w których żył, co rozbudziło w naszych wychowankach zainteresowania historią naszych przodków.